Uchwały 2024 r.
Treść
Uchwała Nr LXVI/375/24
Rady Miejskiej w Miejskiej Górce
z dnia 22 marca 2024 r.
w sprawie uchwalenia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Miejska Górka
Na podstawie art. 11a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1580 z późn. zm.) uchwala się, co następuje:
§ 1. Uchwala się "Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganiu bezdomności zwierząt na terenie Gminy Miejska Górka na rok 2024” w brzmieniu jak w załączniku do niniejszej uchwały.
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miejskiej Górki.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.
Przewodniczący Rady Miejskiej
/-/ Zdzisław Goliński
Załącznik do uchwały Nr LXVI/375/24
Rady Miejskiej w Miejskiej Górce
z dnia 22 marca 2024 r.
Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Miejska Górka w 2024 roku
Rozdział 1.
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1. Celem Programu jest zapobieganie bezdomności zwierząt, opieki nad zwierzętami bezdomnymi na terenie miasta i gminy Miejska Górka oraz zapewnienie opieki i miejsca pobytu dla zwierząt gospodarskich, które zostały odebrane ich właścicielom.
§ 2. Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1) Ustawie, należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1580 z późn. zm.)
2) Programie, należy przez to rozumieć Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt z terenu miasta i gminy Miejska Górka w 2024 roku.
3) Schronisku, należy przez to rozumieć Schronisko dla Zwierząt w Rawiczu
4) Lecznicy, należy przez to rozumieć lecznicę, gabinet weterynaryjny świadczący usługi lekarsko-weterynaryjne, z którym Gmina Miejska Górka zawarła umowę tj. z lek. wet. Elżbietą Andrzejewską Usługi Lekarsko – Weterynaryjne ul. Fabryczna 12, 63-910 Miejska Górka.
§ 3. 1. Koordynatorem Programu jest Burmistrz Miejskiej Górki za pomocą Wydziału Komunalnego Urzędu Miejskiego w Miejskiej Górce.
2. Realizatorami Programu są:
1) Burmistrz Miejskiej Górki za pomocą Wydziału Komunalnego Urzędu Miejskiego w Miejskiej Górce;
2) Schronisko;
3) Zakład Gospodarki Komunalnej w Miejskiej Górce
3. Podmioty wymienione w ust. 2 w realizacji programu współpracują z organizacjami pozarządowymi, których celem statutowym jest ochrona zwierząt i organami Inspekcji Weterynaryjnej.
Rozdział 2.
CEL i ZADANIA PROGRAMU
§ 4. Program określa szczegółowe cele i zasady postępowania z bezdomnymi zwierzętami i zapobiegania bezdomności zwierząt przebywających w granicach administracyjnych Gminy Miejska Górka, tj.:
1) zapewnienie opieki nad bezdomnymi zwierzętami poprzez:
a) współdziałanie ze Schroniskiem dla zwierząt w Rawiczu dla zwierząt domowych w celu zapewnienia miejsca zwierzętom bezdomnym oraz współdziałanie z gospodarstwem rolnym, w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich,
b) odławianie bezdomnych zwierząt domowych,
c) opiekę nad wolno żyjącymi kotami i ich dokarmianie,
d) poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt,
e) współpracę Gminy, schroniska, organizacji pozarządowych i społecznych, których celem statutowym jest ochrona zwierząt, innych osób prawnych i fizycznych na rzecz zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom,
f) zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt;
2) zmniejszenie populacji bezdomnych zwierząt poprzez:
a) sterylizację, albo kastrację bezdomnych zwierząt,
b) usypianie ślepych miotów.
Rozdział 3.
OGRANICZENIE POPULACJI BEZDOMNYCH ZWIERZĄT
§ 5. Ograniczanie populacji bezdomnych zwierząt poprzez sterylizację i kastrację zwierząt domowych, w szczególności psów i kotów, realizuje Schronisko poprzez obligatoryjne przeprowadzanie zabiegów sterylizacji i kastracji zwierząt przyjętych do Schroniska, z wyjątkiem zwierząt, u których istnieją przeciwwskazania do wykonania tych zabiegów, z uwagi na stan zdrowia lub wiek;
Rozdział 4.
OPIEKA NAD ZWIERZĘTAMI
§ 6. 1. Sprawowanie opieki nad kotami wolno żyjącymi polega na ich dokarmianiu przez opiekunów
społecznych (karmicieli) oraz zapewnieniu stałej opieki weterynaryjnej w przypadku zaistnienia takiej
potrzeby.
2. Gmina Miejska Górka realizuje powyższy obowiązek, prowadząc następujące działania:
1) zakup i wydawanie karmy opiekunom społecznym (karmicielom) kotów wolno żyjących, którzy zgłoszeni
są w Urzędzie Gminy i nieodpłatnie sprawować będą opiekę nad kotami wolno żyjącymi;
2) wydawanie opiekunom społecznym (karmicielom) skierowań na niezbędne zabiegi weterynaryjne zwierząt;
3) podejmowanie interwencji w sprawach kotów wolno żyjących.
4) monitorowanie skupisk kotów wolno żyjących, w celu zapewnienia im opieki, ograniczenia rozrodczości
oraz zachowania czystości w miejscach ich dokarmiania.
§ 7. Poszukiwanie nowych właścicieli dla bezdomnych zwierząt realizują:
1) Burmistrz Miejskiej Górki poprzez promocję adopcji zwierząt na profilu facebooka Gminy Miejska Górka https://pl-pl.facebook.com/gminamiejskagorka/. Adresatami akcji są osoby zainteresowane i zdolne zapewnić im należyte warunki bytowania.
2) Schronisko poprzez prowadzenie działań zmierzających do pozyskania nowych właścicieli i oddawania do adopcji bezdomnych zwierząt. Działania te polegają na prowadzeniu cyklicznych akcji "Drzwi otwartych" w schronisku, prowadzeniu strony internetowej informującej o przebywających w schronisku zwierzętach, możliwościach i zasadach ich adopcji, ogłoszeniu w mediach lokalnych o akcji promującej adopcję bezdomnych zwierząt.
3) Organizacje pozarządowe poprzez prowadzenie akcji adopcyjnych i promocyjnych.
§ 8. 1. Odławianie bezdomnych zwierząt z terenu Gminy Miejska Górka po zgłoszeniu realizuje Zakład Gospodarki Komunalnej w Miejskiej Górce. Złapane zwierzęta przekazywane są do Schroniska, a zwierzęta ranne lub chore przekazuje się pod opiekę Lecznicy.
2. Nie anonimowe zgłoszenia o bezdomnych zwierzętach z terenu Gminy Miejska Górka przyjmuje:
1) Wydział Komunalny pod nr tel. (65) 54 74 507.
2) Zakład Gospodarki Komunalnej w Miejskiej Górce pod nr tel. 726 272 282.
3) Poza godzinami pracy Urzędu zgłoszenia będą przyjmowane przez pracownika Zakładu Gospodarki Komunalnej w Miejskiej Górce pod nr tel. 726 272 282.
§ 9. Zapewnienie opieki i miejsca dla zwierząt gospodarskich następuje na podstawie umowy zawartej przez gminę z Rolniczym Kombinatem Spółdzielczym w Piaskach – reprezentowanym przez Pana Rafała Konopkę, Piaski 2, 63-910 Miejska Górka polega na umieszczeniu zwierząt gospodarskich, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy w gospodarstwie rolnym w momencie zaistnienia okoliczności wymagających interwencji. Wskazane gospodarstwo rolne posiada odpowiednie miejsca, w których mogą być utrzymywane zwierzęta w warunkach odpowiednich do danego gatunku i jego potrzeb, przy zachowaniu minimalnych norm powierzchni.
§ 10. Lecznica zapewnienia całodobową opiekę weterynaryjną bezdomnym zwierzętom rannym w wypadkach komunikacyjnych bądź pozostających w stanie nie leczonej choroby, a rokujących na wyzdrowienie, których właścicieli nie ustalono.
§ 11. 1. Usypianie ślepych miotów dokonywane jest w sposób zgodny ze sztuką lekarską i ogólnymi zasadami obowiązującymi w zakresie ochrony zwierząt. Uśpieniu będą podlegały wyłącznie zwierzęta, które są ślepe i nie posiadają właścicieli. Usypianie ślepych miotów następuje po dokonaniu osobistego lub telefonicznego zgłoszenia w Urzędzie Gminy.
2. Po otrzymaniu zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, Urząd Gminy przekazuje do Schroniska zlecenie obejmujące szczegółowe dane zgłaszającego. Na podstawie zlecenia, zgłaszający dostarcza niezwłocznie ślepe mioty do Schroniska, w którym lekarz weterynarii zatrudniony przez Schronisko dokonuje usypiania ślepych miotów.
Rozdział 5.
FINASOWANIE PROGRAMU
§ 12. 1. Gmina zapewnia w 2024 roku kwotę 79.000,00 zł. na realizację zadań związanych z zapobieganiem bezdomności zwierząt. Wydatkowanie środków finansowych na realizację działań zawartych w programie odbywać się będzie na podstawie zawartych umów oraz wystawianych faktur i rachunków.
2. Harmonogram finansowy wydatkowania środków na realizację zadań wynikających z Programu dzieli się na:
1) zapewnienie zwierzętom bezdomnym miejsca w schronisku dla zwierząt – 46.300,00 zł
2) obligatoryjną sterylizację albo kastrację zwierząt w schronisku dla zwierząt – 5.000,00 zł;
3) opiekę nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie – 3.200,00 zł;
4) dokarmianie bezdomnych zwierząt do czasu przekazania do schroniska bądź zwrotu odnalezionemu właścicielowi – 1.000,00 zł
5) odławianie bezdomnych zwierząt – 200,00 zł;
6) poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt – 100,00 zł;
7) usypianie ślepych miotów – 100,00 zł;
8) wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich – 6.500,00 zł;
9) zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt – 16.500,00 zł
10) działania edukacyjne 100,00 zł
Rozdział 6.
EDUKACJA MIESZKAŃCÓW
§ 13. Gmina Miejska Górka prowadzi w ramach Programu działania edukacyjne, przybliżające mieszkańcom problem bezdomności zwierząt oraz podnoszące poziom wiedzy mieszkańców, w zakresie humanitarnego traktowania zwierząt oraz w zakresie obowiązków jakie ciążą na właścicielach i opiekunach zwierząt poprzez: umieszczanie informacji na tablicach ogłoszeń, na stronie internetowej Urzędu.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 11a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 158 z późn. zm.) zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom należy do zadań własnych gmin, a do kompetencji Rady Miejskiej w Miejskiej Górce należy przyjęcie programu zapobiegania bezdomności zwierząt. Realizując ten ustawowy obowiązek, został przygotowany Program zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Miejska Górka na rok 2024, który stanowi załącznik do niniejszej uchwały. Reguluje on zasady opieki nad bezdomnymi zwierzętami i ograniczania problemu ich bezdomności. Zgodnie z art.11a ust. 7 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1580 z późn. zm.) niniejszy program został przekazany do zaopiniowania Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii; organizacjom społecznym, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, oraz dzierżawcom lub zarządcom obwodów łowieckich, działających na obszarze gminy. Opinie i uwagi, które wpłynęły zostały przedstawione Radzie Gminy i szczegółowo omówione.