Uchwały 2022 r.
Treść
Uchwała Nr L/283/22
Rady Miejskiej w Miejskiej Górce
z dnia 21 grudnia 2022 r.
w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Burmistrza Miejskiej Górki
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 559 z późn. zm.) oraz art. 229 pkt. 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. kodeks postępowania administracyjnego (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2000) Rada Miejska w Miejskiej Górce uchwala, co następuje:
§ 1. Po rozpoznaniu skargi na działalność Burmistrza Miejskiej Górki, Rada Miejska w Miejskiej Górce uznaje skargę za bezzasadną z przyczyn określonych w uzasadnieniu, stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2. Wykonania niniejszej uchwały powierza się Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Miejskiej Górce, zobowiązując jednocześnie do przesłania stronie skarżącej niniejszej uchwały wraz załącznikiem.
§ 3. Uchwała wchodzi z życiem z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Miejskiej
/-/ Zdzisław Goliński
Załącznik do uchwały Nr L/283/22
Rady Miejskiej w Miejskiej Górce
z dnia 21 grudnia 2022 r.
Uzasadnienie
Skarga na Burmistrza Miejskiej Górki, została przekazana Radzie Miejskiej w Miejskiej Górce pismem z dnia 1 grudnia 2022 r., za pośrednictwem platformy ePUAP. Przedmiotem skargi był zarzut, iż Burmistrz Miejskiej Górki nie wywiązał się z obowiązku nieodpłatnego udostępnienia przez gminę danych przestrzennych za pośrednictwem usług danych przestrzennych, w tym usługi pobierania, o której mowa w art. 9 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej (tj. Dz. U. z 2021 r. , poz. 214).
Przewodniczący Rady Miejskiej w Miejskiej Górce pismem z dnia 8 grudnia 2022 r. wystąpił do Burmistrza Miejskiej Górki o wyjaśnienia w niniejszej sprawie oraz przekazał skargę do rozpoznania Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej w Miejskiej Górce.
Burmistrz Miejskiej Górki pismem z dnia 9 grudnia 2022 r. ustosunkował się do zarzutów przedstawionych w skardze, wskazując, że nie znajdują one uzasadnienia.
Zgodnie z art. 67c ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 503 ze zmianami) organy, o których mowa w art. 67a ust. 1, tworzą i aktualizują dane przestrzenne dla aktów, o których mowa w art. 67a ust. 2 w toku prowadzonej procedury planistycznej, przy czym dane, o których mowa w art. 67a ust. 3 pkt. 1 i 2, tworzone są najpóźniej w terminie 30 dni od dnia podjęcia uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia danego aktu albo jego zmiany. Zgodnie z art. 67c ust. 2 zbiór podlega aktualizacji i udostępnianiu w ramach infrastruktury informacji przestrzennej oraz zgodnie z ust. 3, organy, o których mowa w art. 67 a ust. 1, udostępniają nieodpłatnie dane przestrzenne tworzone dla aktów, o których mowa w art. 67a ust. 2, za pośrednictwem usług, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt. 1-3 ustawy z dnia 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej (tj. Dz. U. z 2021 r. , poz.214). Dane przestrzenne świadczące o toczącej się procedurze dołączane są do zbioru jako załączniki do dokumentu końcowego, świadczącego o podjęciu uchwały przyjmującej studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, oraz miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. W Systemie Informacji Przestrzennej Gminy Miejska Górka, udostępnianego na stronie https://miejskagorka.e-mapa.net, w zakładce pn. wykaz mpzp publikowane są zbiory danych przestrzennych, w tym wszystkie obowiązujące miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Pozwala to na zweryfikowanie czy dla danego obszaru opracowany jest miejscowy plan oraz uzyskanie podstawowych informacji. Gmina Miejska Górka, w powyższym zakresie posiada umowę z firmą Geo-System Sp. z o. o., na przetwarzanie oraz publikowanie zbiorów danych przestrzennych.
Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej w Miejskiej Górce rozpatrzyła sprawę na posiedzeniu w dniu 19 grudnia 2022 r. uwzględniając, co następuje:
Zgodnie z art. 229 pkt 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2000), Rada Gminy rozpatruje skargi na wójta, burmistrza i prezydenta oraz kierowników miejskich jednostek organizacyjnych. Zgodnie z art. 227 kpa przedmiotem skargi może być w szczególności (co sugeruje katalog otwarty zachowań): zaniedbanie lub nienależyte wykonywanie zadań przez właściwe organy albo przez ich pracowników, naruszenie praworządności lub interesów skarżących, a także przewlekłe lub biurokratyczne załatwiania spraw. Przez niewłaściwe wykonywania obowiązków kierownika jednostki organizacyjnej należy rozumieć działania, bądź bezczynność organu, podejmowane mimo braku kompetencji lub przekraczając swoje kompetencje.
Po dokonaniu analizy formalno-prawnej, Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej w Miejskiej Górce uznała, że powyższa skarga na Burmistrza Miejskiej Górki mieści się w zakresie właściwości Rady Miejskiej w Miejskiej Górce. Również przedmiot niniejszej skargi odpowiada swoim zakresem przedmiotowi przewidzianemu w przytoczonym powyżej przepisie.
Komisja stwierdziła, że zgodnie z art. 67c ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tj. Dz. U. z 2022 poz. 503 ze zmianami) zwanej dalej upzp, organy tworzą i aktualizują dane przestrzenne dla aktów, o których mowa w art. 67a ust.2 upzp (m.in. dla aktu, którym jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego) w toku prowadzonej procedury planistycznej, przy czym dane, o których mowa w art. 67a ust. 3 pkt. 1 i 2 upzp są tworzone najpóźniej w terminie 30 dni od dnia podjęcia uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia danego aktu albo jego zmiany. Przepis ten nie wypowiada się natomiast na temat ich udostępnienia. Komisja wskazuje, że zbiór danych obejmuje, zgodnie z art. 67a ust. 3 upzp, dane przestrzenne: lokalizację przestrzenną obszaru objętego aktem w postaci wektorowej w obowiązującym państwowym systemie odniesień przestrzennych, atrybuty zawierające informacje o akcie oraz część graficzną aktu w postaci cyfrowej reprezentacji z nadaną georeferencją w obowiązującym państwowym systemie odniesień przestrzennych. Dodatkowo, zgodnie z art. 67c ust. 3 upzp, organy udostępniają nieodpłatnie dane przestrzenne tworzone dla aktów, o których mowa w art. 67a ust. 2, za pośrednictwem usług, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt. 1-3, cytowanej na wstępie ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej. Zgodnie z art. 67c ust. 2 upzp, zbiór podlega aktualizacji i udostępnianiu w ramach infrastruktury informacji przestrzennej najpóźniej w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia w wojewódzkim dzienniku urzędowym albo jego zmiany albo uchwalenia aktu lub jego zmiany w przypadku aktów niepodlegających ogłoszeniu w stosownym miejscowo dzienniku urzędowym województwa. W analizowanym przypadku wszystkie obowiązujące miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego obszaru Gminy Miejska Górka, dostępne są na ww. zakładce internetowej pod adresem https://miejskagorka.e-mapa.net.
Jednocześnie Komisja stwierdziła, że zgodnie z art. 30 ustawy z dnia 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej, organy administracji zapewniają dostęp do zbiorów danych przestrzennych oraz odpowiadających im usług, o których mowa w art. 9 ust. 1: utworzonych po wejściu w życie niniejszej ustawy lub przeorganizowanych po tej dacie, nie później niż w terminie dwóch lat od dnia wejścia w życie przepisów określających rozwiązania techniczne w zakresie interoperacyjności lub utworzonych przed wejściem w życie niniejszej ustawy, nie później niż w terminie siedmiu lat od dnia wejścia w życie przepisów w zakresie interoperacyjności po uprzednim dostosowaniu tych zbiorów do obowiązujących standardów. Ponadto, w zakresie danych przestrzennych i zbiorów APP rozwiązania techniczne określa rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 26 października 2020 r. w sprawie zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. z 2020 r., poz. 1916), które weszło w życie z dniem 31 października 2020 r. Zatem obowiązek wdrożenia ww. usług, dla planów uchwalonych po wejściu w życie ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej, nastąpiło z dniem 1 listopada 2022 r.
Zatem Burmistrz Miejskiej Górki, spełnił obowiązek ustawowy w powyższym zakresie, umożliwiając dostęp do zbiorów danych przestrzennych poprzez systemy komunikacji elektronicznej.
Również przytoczyć należy, iż Wojewódzki Sad Administracyjny w Poznaniu rozpatrywał już skargę w analogicznym zakresie na Burmistrza Miejskiej Górki, którą odrzucił Postanowieniem Sygn. IV SAB/Po 141/22 z dnia 8 listopada 2022 r.
W świetle powyższego Komisja uznała, że zarzuty skargi nie znajdują odzwierciedlenia w stanie prawnym i faktycznym sprawy, a tym samym należy uznać skargę za bezzasadną. Zatem podjęcie niniejszej uchwały jest uzasadnione.