Uchwały 2021 r.
Treść
Uchwała Nr XXVI/161/21
Rady Miejskiej w Miejskiej Górce
z dnia 12 maja 2021 r.
w sprawie Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Gminie Miejska Górka na lata 2021 – 2025
Na podstawie art. 18 ust.2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 713 z późn. zm.) art. 16b oraz art. 17 ust.1 pkt. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1876 z późn. zm.) Rada Miejska w Miejskiej Górce uchwala, co następuje:
§ 1. Przyjmuje się Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych w Gminie Miejska Górka na lata 2021 – 2025, która stanowi załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miejskiej Górki.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Miejskiej
/-/ Zdzisław Goliński
Uzasadnienie
Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych w Gminie Miejska Górka na lata 2021-2025 jest dokumentem określającym zasadnicze kierunki działań w odniesieniu do problemów społecznych występujących na obszarze Gminy Miejska Górka. Umożliwia ona efektywne zarządzanie rozwojem społecznym w Gminie i poprawę funkcjonowania danej społeczności. Opracowana strategia zawiera w szczególności:
- diagnozę lokalnych zagrożeń społecznych,
- cele strategiczne, operacyjne i szczegółowe odnoszące się do konkretnych obszarów, tj. problemu bezrobocia, bezdomności, uzależnień od substancji psychoaktywnych i przemocy,
- analizy TOWS/SWOT, które umożliwiają wskazanie mocnych i słabych stron gminy, wskazując tym samym na problemy kluczowe oraz zasoby odzwierciedlające potencjał gminy,
- prognozy zmian i kierunek działań,
- propozycje realizacji strategii i ewaluacji jej przebiegu.
Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej, do zadań własnych gminy i powiatu o charakterze obowiązkowym należy m.in. opracowanie i realizacja gminnej/powiatowej strategii rozwiązywania problemów społecznych ze szczególnym uwzględnieniem programów pomocy społecznej, profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i innych, których celem jest integracja osób i rodzin z grup szczególnego ryzyka. Zadanie to w przepisach art. 17 i art. 19 ustawy zostało umieszczone jako pierwsze z całej gamy zadań własnych samorządów.