Przejdź do stopki

Protokoły z Sesji 2022 r.

Treść

PROTOKÓŁ XLIX/22

z Sesji Rady Miejskiej w Miejskiej Górce

odbytej w dniu 25 listopada 2022 roku

o godz. 12.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej
im. Powstańców Wielkopolskich w Miejskiej Górce

 

W sesji uczestniczyli:

  • Karol Skrzypczak – Burmistrz
  • Joanna Pląskowska – Sekretarz Gminy
  • Dorota Lamperska – Skarbnik
  • Kazimierz Chudy – Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego
  • Ryszard Drozdowski - Radny Powiatu Rawickiego
  • Radni Rady Miejskiej w Miejskiej Górce
  • Sołtysi Gminy Miejska Górka
  • Kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy
  • Naczelnicy wydziałów Urzędu Miejskiego
  • Zaproszeni goście

 

Ad. 1 Otwarcie Sesji oraz stwierdzenie prawomocności obrad

Otwarcia XLIX sesji dokonał Przewodniczący Rady Miejskiej w Miejskiej Górce Zdzisław Goliński. Powitał wszystkich zgromadzonych. Stwierdził, iż na ustawowy 15 – osobowy skład Rady w sesji uczestniczy 15 Radnych - tj. 100%  ustawowego składu Rady, co stanowi quorum, więc jest ona władna obradować i podejmować prawomocne uchwały.

Lista obecności stanowi załącznik nr 1, 2 i 3 do protokołu.

Następnie Przewodniczący Rady, Zdzisław Goliński, poinformował, iż wpłynął do niego wniosek Burmistrza Miejskiej Górki o zmianę nazwy uchwały w punkcie 7 podpunkcie „f” oraz dodanie do porządku obrad w punkcie 7 podpunktu „h”. Przewodniczący Rady odczytał porządek obrad po zmianie, który przedstawiał się następująco:

  1. Otwarcie Sesji oraz stwierdzenie prawomocności obrad.
  2. Przyjęcie protokołu poprzedniej Sesji.
  3. Informacja Burmistrza o działalności w okresie międzysesyjnym.
  4. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej o złożonych oświadczeniach majątkowych Radnych Rady Miejskiej w Miejskiej Górce.
  5. Informacja Burmistrza Miejskiej Górki o złożonych oświadczeniach majątkowych.
  6. Wnioski i interpelacje Radnych.
  7. Podjęcie uchwał w sprawie:
    1. zmiany uchwały budżetowej na rok 2022,
    2. określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na obszarze Gminy Miejska Górka,
    3. określenia stawek opłaty targowej na targowiskach Gminy Miejska Górka, ustalenia inkasenta i wynagrodzenia za inkaso,
    4. wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miejska Górka na lata 2023-2027,
    5. zmiany uchwały Nr XXV/144/09 Rady Miejskiej w Miejskiej Górce z dnia 30 kwietnia 2009 roku w sprawie regulaminu określającego wysokość stawek i szczegółowe warunki przyznawania i wypłacania dodatków za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy, jak również szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, wysokość nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego, oraz szczegółowe zasady jego przyznawania i wypłacania,
    6. określenia stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu w celach ustalenia wysokości zwrotu rodzicom kosztów przewozu dzieci, młodzieży i uczniów oraz rodziców do placówek oświatowych, o których mowa w art. 32 ust.6 i art. 39 ust. 4 i ust. 4a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe,
    7. uchwalenia programu współpracy Gminy Miejska Górka z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – na rok 2023,
    8. określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych na obszarze Gminy Miejska Górka.
  8. Odpowiedzi na wnioski i interpelacje Radnych.
  9. Wolne głosy i wnioski.
  10. Zakończenie.

 

Porządek obrad został przyjęty. Za zmianą porządku obrad głosowali wszyscy obecni na Sesji Radni – 15 „za”.

 

Wniosek Burmistrza Miejskiej Górki o zmianę porządku obrad stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

 

Ad. 2 Przyjęcie protokołu poprzedniej Sesji

W związku z tym, iż do protokołu z Sesji, która odbyła się w dniu 24 października 2022 roku nie wpłynęły uwagi pisemne i ustne, Przewodniczący zawnioskował o przyjęcie niniejszego protokołu bez odczytywania.

Za propozycją Przewodniczącego Rady głosowali wszyscy obecni na Sesji Radni –  15 „za”.
W związku z powyższym protokół nr XLVIII/22 z Sesji, która odbyła się w dniu 24 października 2022 roku przyjęto bez odczytywania.

 

Ad. 3 Informacja o działalności w okresie międzysesyjnym

            Głos zabrał Burmistrz Miejskiej Górki, Karol Skrzypczak: „Panie Przewodniczący, Państwo Radni, Szanowni Państwo.  Na dzisiejszą sesję, czyli w tym okresie międzysesyjnym przygotowaliśmy Państwu szereg uchwał, natomiast tutaj chciałbym się głównie skupić na dwóch uchwałach dość istotnych, czyli dotyczących zmiany budżetu oraz uchwał dotyczących zmian podatkowych. W zasadzie nawet na większej ilości uchwał, bo dochodzi jeszcze  uchwała dotycząca podatku od środków transportowych i opłaty targowej. Pamiętam kiedy 3 lata temu, w roku 2019 po 7 latach przerwy  regulowaliśmy, jakby nowe ustaliliśmy nowe stawki podatków i opłat. Też taką naszą niepisaną  jakby przyrzeczeniem, czy takim marzeniem naszym było, aby sprawy związane z podatkami już w tej kadencji  nie wracać.

Jednak sytuacja, w jakiej się w tej chwili gmina, kraj znajdują,  nikt wtedy nie przypuszczał, że dotknie nas pandemia, że cały świat będzie sparaliżowany, że sparaliżowana będzie   gospodarka, że będą podejmowane próby wyjścia z kryzysu po pandemii i kiedy zaczęło to powolutku się rozkręcać  na świat spadł kolejny kataklizm, jakiego nie widzieliśmy od 1945 roku. Szczególnie Europa, mamy wojnę na wielką skalę. Tutaj agresja Rosji na Ukrainę. Ona spowodowała też ogromne perturbacje szczególnie w dziedzinie energetycznej, wywołała też spiralę wzrostu  cen i to są też jakby główne powody, abyśmy wrócili z powrotem do spraw związanych z regulacją naszych stawek podatkowych i opłaty targowe, stąd przedłożona Państwu propozycja dotycząca ustalenia chciałbym, żeby to było, żebyśmy za rok, czy za 2 do tego tematu nie wracali. Jeżeli sytuacja będzie stabilna, no to mam nadzieję, że  może się tak ułoży, że ta regulacja będzie obowiązywała również przez najbliższe kilka lat. Do tematu podatków nie będziemy wracali. Oby tak było i tutaj sobie i tu wszystkim nam bym tego serdecznie życzył. Natomiast tutaj Państwu przedstawiłem propozycję zmian podatkowych.

Również pierwotnie nie było tego w porządku obrad dotyczących podatku od środków transportu, ale szczególnie w sytuacji kiedy regulujemy, czy podnosimy podatki innym płatnikom dość znacznie wzrośnie podatek rolny, który wynika z ceny średniej kwintala żyta.

Uznałem, że również uczciwie będzie, jeżeli nastąpi chociażby minimalny wzrost podatków od środków transportu, stąd Państwu taką propozycję przedkładam.

             Również dokonamy tutaj korekty opłaty targowej, aczkolwiek należy tutaj przypomnieć, że gmina nie jest bezpośrednim prowadzącym targowisko. Tutaj tą usługę wykonuje, jakby w naszym imieniu Gminna Spółdzielnia  na swoim terenie i tutaj Gminna Spółdzielnia również, jakby pobiera i prowizję,  i swoją opłatę od osób handlujących na ich terenie.

            Z pozostałych uchwał tutaj bardzo istotna jest uchwała dotycząca zmian w budżecie. No to już jakby tradycją jest, że prawie na każdej sesji dokonujemy takich zmian. Tym razem nie dokonujemy tutaj zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej, czyli obracamy się w wydatkach budżetowych dotyczących tego roku. Szczególnie tutaj chcemy już finansowo doprowadzić do stworzenia warunków  głównie finansowych, abyśmy mogli zakończyć naszą największą  inwestycję drogową, którą realizujemy przy dużym udziale środków rządowych, czyli inwestycji drogowych z Polskiego Ładu, ale to za chwilę na ten temat więcej powiem. Tutaj też dokonujemy szeregu zmian. Wprowadzamy również, jakby tworzymy w sensie finansowym możliwość zawierania umowy i przystąpienia do realizacji obowiązku gminy związanego ze sprzedażą węgla,  ale to też za chwilę na ten temat więcej bym opowiedział.

            Natomiast jeżeli chodzi o pozostałe uchwały to oprócz właśnie tychże podatkowych, opłaty targowej, zmiany w budżecie, mamy uchwałę dotyczącą wieloletniej prognozy, programu gospodarowania zasobami mieszkaniowymi. Tutaj należy przypomnieć, że gmina jest dysponentem około 20 lokali mieszkalnych, że zdecydowana większość została już wcześniej zbyta, także tych mieszkań mamy niewiele i tu jeżeli chodzi o tą gospodarkę mieszkaniową,  należy też przypomnieć, że gmina jest udziałowcem spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa skupiająca prawie 20 gmin z wielkopolski, której jakby ideą i celem jest budownictwo mieszkaniowe,  budowa mieszkań na wynajem z niskim  czynszem. Też przypomnę, że otrzymaliśmy dotację z budżetu państwa w wysokości 3 000 00 złotych na objęcie udziałów w tejże spółce. Spółka jest na etapie mieszkań, czy domów nie buduje się w przeciągu miesiąca. Ten proces trwa i mam nadzieję, że w przeciągu kilku najbliższych lat również taki budynek w Miejskiej Górce powstanie. Myśmy deklarowali chęć budowy 50 mieszkań na wynajem tutaj na obszarze Miejskiej Górki.

            Kolejna uchwała. Dwie uchwały dotyczą spraw związanych z oświatą i króciutko  tutaj wspomnę, o co chodzi. Nastąpiła zmiana przepisów dotyczących   funkcjonowania oświaty. Głównie chodzi o określenie wysokości wynagrodzenia dla osoby, która będzie się zajmowała opieką nad początkującym nauczycielem. Tutaj nastąpiła zmiana w tej drabince nauczycielskiej. Tym pierwszym etapem będzie ten nauczyciel, jakby początkowy i on przez kilka lat musi prowadzić, odbywać staż  i musi być ktoś, jakiś nauczyciel starszy stażem  musi być jego opiekunem. Kiedyś to się nazywało opiekun stażu. Teraz będzie się to nazywało zgodnie z przepisami mentor  i tutaj Rada Gminy musi określić wysokość wynagrodzenia tegoż mentora.

            Kolejna uchwała dotyczy też nam dobrze znany temat, bo kilka razy żeśmy do tego tematu wracali. Przy ustalaniu wysokości ceny litra paliwa  chodzi tutaj o takie sytuacje, kiedy rodzic dziecka niepełnosprawnego sam we własnym zakresie dowozi dziecko do szkoły specjalnej. Ogólnie dzieci do szkoły specjalnej w Rawiczu dowozi gmina z całej gminy. Tutaj organizujemy przetarg na dowozy. Natomiast mamy kilka przypadków, gdzie rodzic może sam decydować, że będzie dziecko uczęszczało do innej szkoły i wówczas gmina jest zobowiązana do częściowego pokrywania kosztów dowozu dziecka. Do tej pory był zwrot za zużyte paliwo, a w tej chwili będzie przyjęta forma tak zwanych kilometrówek, czyli takiego rozliczenia, jak odbywa się delegacja na przykład pracownicza od ilości przejechanych kilometrów do celu.

            I ostatnia uchwała dotyczy programu współpracy gminy Miejska Górka z organizacjami pozarządowymi. Tutaj od wielu lat gmina ma dość bogaty program i dość duże, nawet jak na skalę Miejskiej Górki przeznaczamy środki na współpracę z organizacjami pozarządowymi. W projekcie budżetu zarezerwowaliśmy kwotę 350 000 złotych wsparcia dla organizacji społecznych, funkcjonujących tutaj na terenie gminy czy prowadzących działalność. To jest w szerokiej dziedzinie. Tutaj mówimy o piłce nożnej, baseball, orkiestra, orkiestra dęta, działalność turystyczna, działalność z zakresu rekreacji, Uniwersytet, na przykład Drugiego Wieku. Wychodzi nam, że około 11 zadań może być realizowanych. Dołożyliśmy na przyszły rok działalność w zakresie popularyzacji gry w koszykówkę oraz popularyzacji hodowli zwierząt ozdobnych. Tutaj na naszym terenie dość aktywnie działa Stowarzyszenie Ptactwa i Drobnych Zwierząt. Pokazują się na naszych Dożynkach, różnych wydarzeniach i tutaj jest propozycja, aby również ich objąć tymże programem dotacyjnym.

            Natomiast jeżeli chodzi o sprawy bieżące, to tutaj pragnę poinformować Państwa, że dobiegamy już do końca realizacji inwestycji drogowej tej, o której tutaj wspominałem  przy zmianach w budżecie. W ramach tego programu realizujemy inwestycję na 14 różnych odcinkach dróg. Ogólny koszt dziś na razie możemy to podać w przybliżeniu, ale tutaj ta niewielka tolerancja  będzie, zakładamy, że będzie nas to kosztowało około 13 000 000 złotych  ta inwestycja plus 1 500 000 złotych jako odrębne zadanie  piętnastej drogi, to jest fragment ulicy Spacerowej od ronda w kierunku do rzeki Dąbroczni, czyli ten zakres w najbliższych dniach zakończymy i będziemy już tutaj te inwestycje odbierali, rozliczali się z wykonawcami.

            Również mamy tutaj przedłużoną umowę do 15 grudnia i mam nadzieję, że ten termin zostanie dotrzymany i budowa kanalizacji sanitarnej we wsi Roszkówko. Tutaj ta inwestycja też jest realizowana przy dużym wsparciu zewnętrznym.

            Zrealizowaliśmy już kanalizację deszczową we wsi Niemarzyn. To jest ta inwestycja, która jakby nie była konieczna przy budowie drogi powiatowej,  ale była, jakby konieczna ze względu na występujące okresowo zalanie drogi powiatowej,  przepraszam, naszej drogi gminnej we wsi Niemarzyn. Tutaj przypomnę, że Państwo w trakcie roku dokonywaliście zmian w budżecie i ta inwestycja była wprowadzana.

            Zakończyliśmy już również realizację remontu, czy budowy dróg w ramach Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. Tutaj były podejmowane działania w Rzyczkowie, w Oczkowicach  tutaj była budowana, były budowane drogi z płyt do najbliższych zabudowań.

Tutaj w ramach tego też jakby dążymy do tego, aby na obszarze gminy było jak najmniej posesji, do których trzeba dojechać zwykłą, czasami błotnistą drogą  gruntową i tymi działaniami w zakresie budowy dróg z płyt betonowych,  jakby ten problem rozwiązujemy. Już mamy coraz większą liczbę wsi, gdzie wszystkie posesje są objęte taką techniczną możliwością, że wyjazd z posesji odbywa się już bezpośrednio na drogę  co najmniej utwardzoną z tychże płyt i tutaj realizowaliśmy, dokończyliśmy pewien etap drogi o nawierzchni szutrowej odcinka drogi Dłoń-Piaski.

            I jesteśmy w trakcie projektowania kanalizacji sanitarnej dla wsi Zakrzewo - Roszkowo. Tutaj przypomnę, że uzyskaliśmy dotację w wysokości 3 000 000 złotych z funduszu popegeerowskiego. Z rządowego programu na pewno będzie to kwota niewystarczająca na nawet wybudowanie kanalizacji w całym Zakrzewie, ale pozwoli nam dość duży zakres wybudować, też połączyć się poprzez Roszkowo z rurociągiem, z kanalizacją, którą w tej chwili kończymy we wsi Roszkówko. Natomiast projekt robimy na całe Zakrzewo i całe Roszkowo. Jeżeli będą kolejne nabory, to tutaj złożymy kolejny wniosek, aby ten temat na tej części gminy całkowicie zakończyć.

            Tutaj w mniejszym stopniu nas to dotyczy, ale też Państwa poinformuję, że jesteśmy w trakcie projektu budowy sali o konstrukcji tunelowej we wsi Gostkowo. Tutaj inwestorem będzie Międzygminny Związek Edukacyjny,  który tworzymy razem z Gminą Krobia. Są zapowiedzi, że będą kolejne programy rządowe, jeżeli chodzi o obiekty sportowe, także śledzimy tutaj te informacje i w momencie kiedy taka możliwość się pojawi,  no to tutaj nie wykluczam, żebyśmy Państwu proponowali być może przystąpienia do jakby kolejnego tego typu przedsięwzięcia na innym obszarze naszej gminy.

            Z kolejnych informacji to też w ramach budżetu  dokonują Państwo zmian w funduszach sołeckich. Tutaj mówimy o funduszach tegorocznych. Część zadań inwestycyjnych, jakby była skonsumowana innymi zadaniami inwestycyjnymi w trakcie roku i tutaj  podczas wrześniowych spotkań mieszkańców tutaj Sołtysi w uzgodnieniu z Radą Sołecką dokonywali tychże zmian. Też podczas tych zmian,  podczas tych spotkań informowaliśmy o zmianach, które zajdą, jeżeli chodzi o funkcjonowanie funduszu sołeckiego  w przyszłym roku. Wiele gmin odstępuje już od  funduszu sołeckiego. Natomiast chcemy go zachować jak najdłużej  będzie to możliwe i właśnie w funkcjonowanie funduszu sołeckiego chcemy przerzucić jak najwięcej finansowania zadań bieżących, natomiast ewentualne zadania inwestycyjne, które by mogły być realizowane z funduszu sołeckiego, to tutaj, jakby rezerwujemy to uprawnienie tylko i wyłącznie dla Radnych, czyli w ramach funduszu sołeckiego muszą być tworzone tylko wydatki związane z bieżącym funkcjonowaniem danego sołectwa, czyli utrzymaniem świetlicy, utrzymaniem czystości, zieleni na obszarze swojej wsi.

            Również tutaj Państwa poinformuję  o dość takim w tej chwili gorącym temacie związanym z dodatkami węglowymi, to są jakby dwa tematy dotyczące węgla. To jest dodatek węglowy wypłacany w wysokości  3 000 złotych. Taki wniosek na terenie gminy można składać jeszcze do końca listopada. W tej chwili takie wnioski złożyło ponad 2 000 osób. Wypłaciliśmy do tej pory 2 500 000 złotych. W przyszłym tygodniu kolejny 1 000 000.

Szacujemy, że jeszcze 2 500 000 złotych  będzie potrzebnych, aby zrealizować wszystkie złożone wnioski. Tutaj przypomnę, że jest to zadanie rządowe i zdarzają się przypadki, że ktoś monituje, że jeszcze nie otrzymał środków. Tutaj gmina nie może uruchamiać, jakby własnych środków,  no ale to też by musiała najpierw je mieć,  natomiast wypłacamy tylko te środki, które nam przelewa tutaj na konto Wojewoda i one są sukcesywnie,  tutaj na pewno będą one do końca, do świąt zakładam na pewno zrealizowane, czyli te wszystkie osoby, które złożyły wniosek i są do tego uprawnione  ten dodatek otrzymają.

            Kolejnym tematem dotyczącym węgla jest sprzedaż węgla. Tutaj Gmina Miejska Górka, jak większość gmin w kraju. Tutaj w Powiecie Rawickim  wszystkie gminy złożyły ten wniosek, że chcemy uczestniczyć w tym programie, jakby pośredniczenia w sprzedaży węgla  w granicach tych cen ustalonych. Sprzedaż węgla za pośrednictwem gminy nie może przekraczać 2 000 za tonę. W tym roku  przysługuje 1,5 tony, czyli 1 500 kilogramów węgla.

Podobna ilość będzie najprawdopodobniej w przyszłym roku. Uprawnionymi osobami są wszystkie osoby, które złożyły wniosek o tenże dodatek węglowy. Do dziś wpłynęło nam 760 wniosków o zakup węgla na tych preferencyjnych zasadach. Niebawem podpiszemy umowę. Każda z gmin otrzymała taki przydział firmy, która będzie nas obsługiwała. Firmą, która będzie obsługiwała Gminę Miejska Górka jest firma Węglokoks spółka akcyjna z siedzibą w Katowicach. Mieliśmy w poniedziałek takie spotkanie u Pana Wojewody i też mamy informację, jakim węglem ta spółka będzie dysponowała. To będzie węgiel z Kazachstanu, z Afryki, z Kolumbii i z Australii,  czyli tutaj będziemy no ten wachlarz mieć dość szeroki i myślę, że do Świąt ten program zacznie w miarę sprawnie działać. Sprzedaż będzie się odbywała za pośrednictwem tych punktów,  które funkcjonują na naszym, na naszym terenie, czyli tutaj klient będzie zresztą już na etapie składania wniosku deklaruje   u kogo ten zakup będzie zrealizowany.

            Z kolejnych informacji, które Państwu pragnę przedstawić, to jesteśmy w tej chwili w trakcie przygotowywania przetargów na dość duże, rzekłbym bardzo duże, zadania inwestycyjne. To jest termomodernizacja dwóch budynków szkolnych, czyli tutaj w Miejskiej Górce tychże tych dwóch budynków. Tu przypomnę, że mamy promesę ze środków unijnych z Urzędu Marszałkowskiego na kwotę ponad 6 000 000 złotych. 10 stycznia na pewno Państwo będziecie również na to zaproszeni i tutaj ustalamy z Panem Marszałkiem, że przyjedzie i będzie podpisywana umowa na właśnie udzielenie dotacji  w tejże wysokości. No tutaj ten przetarg też jest ogromnym znakiem zapytania. Nie wiemy, jaką ostatecznie kwotą się to zakończy, aczkolwiek sytuacja na rynku budowlanym jest może dla firm budowlanych gorsza, ale dla inwestorów odrobinę lepsza, że sytuacja się w miarę stabilizuje, że ceny też jakby minimalnie zaczynają spadać i tutaj mamy nadzieję, że te oferty nie będą tak wygórowane i kolejny przetarg, który przygotowujemy to jest budowa przedszkola w Miejskiej Górce. Tutaj przypomnę, że mamy przyznane dotacje w wysokości 4 000 000 złotych wcześniej i później w wysokości 9 000 000 złotych w ramach programu Polski Ład,  czyli w sumie kwotę 13 000 000 złotych. No tutaj też, jakby będziemy w napięciu otwierali oferty przetargowe i no też nie możemy deklarować, że na pewno któraś z ofert będzie wybrana, bo jeżeli będą oferty zbyt wysokie, ponad nasze możliwości finansowe, no to wówczas no też będzie trzeba się mocno zastanowić, czy ten przetargu rozstrzygać, czy go unieważniać i powtarzać,  i próbować na przykład pozyskać jeszcze dodatkowe środki  na realizację tejże inwestycji.

            Z innych zadań, które jakby czekamy na rozstrzygnięcie i z nadzieją, że zakończą się one dla nas pozytywnie to jest droga w Sobiałkowie,  tak zwane Zapłocie. Tutaj, żeśmy złożyli wniosek Funduszu Dróg Samorządowych i niebawem mamy nadzieję, nastąpi tutaj rozstrzygnięcie. Wnioskowaliśmy tam o kwotę ponad  1 500 000 złotych. No będziemy tutaj czekali na rozstrzygnięcie.

            I drugi wniosek złożony w Urzędzie Marszałkowskim na finansowanie jeszcze z budżetu unijnego, to jest droga w Dłoni od drogi krajowej numer 36 do firmy Slavek funkcjonującej blisko toru kolejowego, czyli ten drugi wniosek dotyczy funduszów unijnych.

            Czekamy również, mamy nadzieję, że lada chwila zostanie ogłoszony nabór wniosków na bezpieczne przejścia dla pieszych. Tutaj przypomnę, że myśmy takie zadania tutaj na obszarze gminy, na 5 drogach gminnych realizowali. 5 przejść dla pieszych, natomiast tutaj mamy też takie porozumienie z powiatem, że w najbliższym naborze powiat złoży 5 wniosków na bezpieczne przejścia dla pieszych na drogach powiatowych. To jest dwa w Gostkowie, jedno w Sobiałkowie,  jedno w Konarach i jedno w Rozstępniewie. Tutaj też przygotujemy dwa lub trzy przejścia na drogach gminnych. Równolegle z tym najprawdopodobniej  będzie ogłoszony nabór na remonty dróg, czyli ewentualne  nakładka nowej nawierzchni na drogę już istniejącą  i w okresie późniejszym ma być ogłoszony nabór wniosków w ramach budowy dróg. To jest ten program, w ramach którego realizowaliśmy ulicę Podgórną, ulicę  Dworcową i drogę Konary-Ostrobudki, czyli jeżeli takowe nabory będą ogłaszane, to na pewno takie wnioski będziemy składali. Na pewno Państwo widzą, że tych zadań jakby w toku czy planowanych, czy przygotowywanych wniosków jest dużo. Poziom dotacji do tychże zadań jest też dość duży,  ale w każdym przypadku będzie konieczny wkład własny. On będzie na różnym poziomie i teraz, aby zapewnić ten wkład własny, no trzeba mieć też pieniądze.

            Tutaj na chwilę wrócę właśnie do tychże proponowanych stawek, nowych stawek podatkowych. W wyniku tychże zmian uzyskamy dodatkowy wpływ w wysokości około 700 000 złotych, a przypomnę, że inwestycja za ponad 4 000 000 złotych w Niemarzynie kosztowała nas około 600 000 złotych, czyli tyle myśmy dopłacili powiatowi i na naszej gminie była realizowana inwestycja o takim  rozmiarze i tutaj, jakby te działania podatkowe są podyktowane głównie tym, aby mieć jak największą możliwość posiadania środków własnych lub mieć zdolność do emitowania obligacji i zaciągania zobowiązań, bo też na ostatniej sesji Państwa informowałem, że mamy jeszcze przez kilkanaście dni taki stan finansowy będziemy mieli, którego ja przynajmniej nie pamiętam, abyśmy taki stan mieli, że nasze zadłużenie wynosi 0.  Nie mamy już żadnego długu, żadnego zobowiązania,  ale mamy uchwałę o emisji obligacji i te pieniądze w ramach obligacji będą nam potrzebne za kilka, kilkanaście dni, kiedy będziemy już tutaj ostatecznie rozliczali tą największą inwestycję drogową, czyli no ten okres będzie trwał kilka tygodni, bo od 7 października mamy taki stan, że nie mamy żadnych długów. To jest rzadko spotykane zjawisko. Tutaj wokół nie przypominam sobie gminy, która by miała podobną  sytuację, ale aby móc dalej inwestować, móc zrealizować określone zadania,  które nie zakładam, abyśmy byli w stanie z dochodów własnych je realizować, będziemy je realizowali przy udziale dotacji i zaciąganych kredytów, trzeba mieć tą zdolność do obsługi tychże kredytów, stąd tutaj wracając, jakby do tych punktów dotyczących podatków jest to, jakby zasadne społecznie, mam nadzieję, też uzasadnione  i no na pewno  trudno tutaj uderzyć nie wiem, w Prezesa Orlenu tankując paliwo na stacji paliw, aczkolwiek też nie do końca on jest temu winien, bo taka jest sytuacja na rynku, ale zawsze ten, który krytycznie się odnosi do wysokości podatków od nieruchomości no to Państwo Radni tutaj mieszkacie, tu funkcjonujecie i tutaj jakby dziękuję Państwu za zrozumienie i ewentualne głosowanie za przedstawioną przeze mnie propozycją, natomiast myślę, że nasze działania, szczególnie ten szeroki front inwestycyjny nas, jakby tłumaczy przed taką decyzją, że te środki finansowe będą przeznaczone na realizację zadań, które będą służyły naszym mieszkańcom. Dziękuję Panie Przewodniczący”.

           

            Głos zabrał Przewodniczący Rady, Zdzisław Goliński: „Dziękuję Panu Burmistrzowi. Są pytania do Pana Burmistrza? Nie widzę, kontynuuję porządek obrad ”.

 

Ad. 4 Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej o złożonych oświadczeniach majątkowych Radnych Rady Miejskiej w Miejskiej Górce

Przewodniczącego Rady Miejskiej Zdzisław Goliński przedstawił informacje o złożonych oświadczeniach majątkowych Radnych Rady Miejskiej w Miejskiej Górce.

Informacja o złożonych oświadczeniach majątkowych Radnych Rady Miejskiej w Miejskiej Górce stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

 

Ad. 5 Informacja Burmistrza Miejskiej Górki o złożonych oświadczeniach majątkowych.

Burmistrz Miejskiej Górki Karol Skrzypczak przedstawił  informacje o złożonych oświadczeniach majątkowych.

Informacja Burmistrza o złożonych oświadczeniach majątkowych stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

 

Ad. 6 Wnioski i interpelacje Radnych

Radny Gerard Wawrzynek złożył zapytanie w sprawie przyczyn odmowy ustalenia warunków zabudowy dla ekranu akustycznego przy myjni samochodowej położonej w Miejskiej Górce przy ul. Bema. 

Zapytanie Radnego Gerarda Wawrzynka stanowi załącznik nr 7 do protokołu.

 

Ad. 7 Podjęcie uchwały w sprawie:

  1. zmiany uchwały budżetowej na rok 2022,

Projekt Uchwały Nr XLIX/273/22 dotyczący zmiany uchwały budżetowej na rok 2022, odczytał Przewodniczący Rady, Zdzisław Goliński. Za podjęciem powyższej uchwały głosowali wszyscy obecni na sesji Radni – 15 „za”.

Uchwała Nr XLIX/273/22 Rady Miejskiej w Miejskiej Górce z dnia 25 listopada 2022 roku
w sprawie zmiany uchwały budżetowej na rok 2022, została podjęta i stanowi załącznik nr 8 do protokołu

 

b. ​określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na obszarze Gminy Miejska Górka,

Projekt Uchwały Nr XLIX/274/22 dotyczący określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na obszarze Gminy Miejska Górka, odczytała Wiceprzewodnicząca Rady, Barbara Szewczyk. Za podjęciem powyższej uchwały głosowali wszyscy obecni na sesji Radni – 15 „za”.

Uchwała Nr XLIX/274/22 Rady Miejskiej w Miejskiej Górce z dnia 25 listopada 2022 roku
w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na obszarze Gminy Miejska Górka, została podjęta i stanowi załącznik nr 9 do protokołu.

 

c. określenia stawek opłaty targowej na targowiskach Gminy Miejska Górka, ustalenia inkasenta i wynagrodzenia za inkaso,

Projekt Uchwały Nr XLIX/275/22 dotyczący określenia stawek opłaty targowej na targowiskach Gminy Miejska Górka, ustalenia inkasenta i wynagrodzenia za inkaso, odczytał Wiceprzewodniczący Rady, Bernard Bałuniak. Za podjęciem powyższej uchwały głosowali wszyscy obecni na sesji Radni – 15 „za”.

Uchwała Nr XLIX/275/22 Rady Miejskiej w Miejskiej Górce z dnia 25 listopada 2022 roku
w sprawie określenia stawek opłaty targowej na targowiskach Gminy Miejska Górka, ustalenia inkasenta i wynagrodzenia za inkaso, została podjęta i stanowi załącznik nr 10 do protokołu.

d. wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miejska Górka na lata 2023-2027,

Projekt Uchwały Nr XLIX/276/22 dotyczący wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miejska Górka na lata 2023-2027, odczytała Wiceprzewodnicząca Rady, Barbara Szewczyk. Za podjęciem powyższej uchwały głosowali wszyscy obecni na sesji Radni – 15 „za”.

Uchwała Nr XLIX/276/22 Rady Miejskiej w Miejskiej Górce z dnia 25 listopada 2022 roku
w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miejska Górka na lata 2023-2027, została podjęta i stanowi załącznik nr 11 do protokołu.

e. zmiany uchwały Nr XXV/144/09 Rady Miejskiej w Miejskiej Górce z dnia 30 kwietnia 2009 roku w sprawie regulaminu określającego wysokość stawek i szczegółowe warunki przyznawania i wypłacania dodatków za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy, jak również szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, wysokość nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego, oraz szczegółowe zasady jego przyznawania i wypłacania,

Projekt Uchwały Nr XLIX/277/22 dotyczący zmiany uchwały Nr XXV/144/09 Rady Miejskiej w Miejskiej Górce z dnia 30 kwietnia 2009 roku w sprawie regulaminu określającego wysokość stawek i szczegółowe warunki przyznawania i wypłacania dodatków za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy, jak również szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, wysokość nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego, oraz szczegółowe zasady jego przyznawania i wypłacania, odczytał Wiceprzewodniczący Rady, Bernard Bałuniak. Za podjęciem powyższej uchwały głosowali wszyscy obecni na sesji Radni – 15 „za”.

Uchwała Nr XLIX/277/22 Rady Miejskiej w Miejskiej Górce z dnia 25 listopada 2022 roku
w sprawie zmiany uchwały Nr XXV/144/09 Rady Miejskiej w Miejskiej Górce z dnia 30 kwietnia 2009 roku w sprawie regulaminu określającego wysokość stawek i szczegółowe warunki przyznawania i wypłacania dodatków za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy, jak również szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, wysokość nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego, oraz szczegółowe zasady jego przyznawania i wypłacania, została podjęta i stanowi załącznik nr 12 do protokołu.

f. określenia stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu w celach ustalenia wysokości zwrotu rodzicom kosztów przewozu dzieci, młodzieży i uczniów oraz rodziców do placówek oświatowych, o których mowa w art. 32 ust.6 i art. 39 ust. 4 i ust. 4a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe,

Projekt Uchwały Nr XLIX/278/22 dotyczący określenia stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu w celach ustalenia wysokości zwrotu rodzicom kosztów przewozu dzieci, młodzieży i uczniów oraz rodziców do placówek oświatowych, o których mowa w art. 32 ust.6 i art. 39 ust. 4 i ust. 4a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, odczytała Wiceprzewodnicząca Rady, Barbara Szewczyk. Za podjęciem powyższej uchwały głosowali wszyscy obecni na sesji Radni – 15 „za”.

Uchwała Nr XLIX/278/22 Rady Miejskiej w Miejskiej Górce z dnia 25 listopada 2022 roku
w sprawie określenia stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu w celach ustalenia wysokości zwrotu rodzicom kosztów przewozu dzieci, młodzieży i uczniów oraz rodziców do placówek oświatowych, o których mowa w art. 32 ust.6 i art. 39 ust. 4 i ust. 4a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, została podjęta i stanowi załącznik nr 13 do protokołu.

g. uchwalenia programu współpracy Gminy Miejska Górka z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – na rok 2023,

Projekt Uchwały Nr XLIX/279/22 dotyczący uchwalenia programu współpracy Gminy Miejska Górka z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – na rok 2023, odczytał Przewodniczący Rady, Zdzisław Goliński. Za podjęciem powyższej uchwały głosowali wszyscy obecni na sesji Radni – 15 „za”.

Uchwała Nr XLIX/279/22 Rady Miejskiej w Miejskiej Górce z dnia 25 listopada 2022 roku
w sprawie uchwalenia programu współpracy Gminy Miejska Górka z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – na rok 2023, została podjęta
i stanowi załącznik nr 14 do protokołu.

h. określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych na obszarze Gminy Miejska Górka.

Projekt Uchwały Nr XLIX/280/22 dotyczący określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych na obszarze Gminy Miejska Górka, odczytał Przewodniczący Rady, Zdzisław Goliński. Za podjęciem powyższej uchwały głosowali wszyscy obecni na sesji Radni – 15 „za”.

Uchwała Nr XLIX/280/22 Rady Miejskiej w Miejskiej Górce z dnia 25 listopada 2022 roku
w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych na obszarze Gminy Miejska Górka, została podjęta i stanowi załącznik nr 15 do protokołu.

 

Imienny wykaz głosowania Radnych na Uchwały Nr XLIX/273/22, XLIX/274/22, XLIX/275/22, XLIX/276/22, XLIX/277/22, XLIX/278/22, XLIX/279/22 i XLIX/280/22 Rady Miejskiej w Miejskiej Górce z dnia 25 listopada 2022 roku stanowi załącznik nr 16 do protokołu.

 

Ad. 8 Odpowiedzi na wnioski i interpelacje Radnych

Nie udzielono odpowiedzi, ze względu na nie wniesienie wniosków i interpelacji.

 

Ad. 9 Wolne głosy i wnioski

Głos zabrał Przewodniczący Rady, Zdzisław Goliński: „Proszę zatem teraz już w punkcie 9 wszystkich obecnych na sali, którzy chcieliby zabrać głos. Bardzo proszę o przejście do mównicy. Proszę bardzo. Pan tutaj, Pan Wójt, proszę bardzo. Jednocześnie Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Zapraszamy”.

 

Głos zabrał Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Kazimierz Chudy: „Panie Burmistrzu, Panie Przewodniczący, Szanowni Radni, Szanowni Państwo. Muszę powiedzieć, że obrady Sejmiku nie trwają w takim to tempie i nie ma zgodności żadnej podczas głosowań, czyli nie ma tej jednogłośności, także bardzo mi się podoba Wasze postępowanie, Wasze przygotowanie projektów uchwał no i później już podejmowanie decyzji. W Sejmiku jest więcej polityki, a mniej rozmów powiedziałbym, merytorycznych, co też mnie praktyka w jakiś sposób, w jakiś sposób boli. Nad czym pracujemy w Sejmiku? Od poniedziałku codziennie komisje pracują nad projektem  budżetu na rok przyszły. Mogę powiedzieć, że budżet będzie trochę mniejszy, jeśli chodzi o globalną kwotę z tego względu, że mniej środków zewnętrznych, mniej środków zewnętrznych jest w budżecie województwa
z wiadomych względów. Dopóki nie trafią do nas środki unijne,  no to tych środków zewnętrznych brakuje. Mamy nadzieję, że w trakcie roku, tak Pani Skarbnik też  tłumaczyła, wierzę, że zostanie zwiększony, natomiast w projekcie budżetu myślę, że w poniedziałek uchwalimy ten budżet,  mamy więcej  środków tak zwanej rezerwy budżetowej i to znaczne rezerwy budżetowe  po to, żeby rozpatrywać wnioski, które płynąć będą od różny podmiotów i od gmin, i od powiatów. No i właśnie te rezerwy pozwolą na ewentualne wsparcie,  czy rozpatrzenie wniosków. Mogę powiedzieć, że Powiat Rawicki nawiedzany jest przez Marszałków Województwa Wielkopolskiego. Przy otwarciu ścieżki rowerowej Rawicz-Osiek gościliśmy Marszałka Wojciecha Jankowiaka  w Powiecie Rawickim. Również podczas oddania do użytku bardzo nowoczesnych warsztatów przy Szkole Zawodowej w Rawiczu, również, również w tym wydarzeniu uczestniczył Marszałek Wojciech Jankowiak. Za tydzień  będziemy gościć w Jutrosinie Marszałka Grabowskiego na podpisaniu umowy z samorządem Jutrosina o dofinansowanie z tego, co dzisiaj zrozumiałem z telefonicznej rozmowy, dofinansowanie budowy kanalizacji sanitarnej. Oczywiście  cieszymy się, że sąsiedni Jutrosin również otrzymuje duże, duże wsparcie na tego typu inwestycje. Tak się złożyło, że po prostu zakończył kanalizowanie swojej gminy. Ostatnie dwie miejscowości Sworowo i Góreczki zostały skanalizowane. W tej chwili następuje tak zwana kosmetyka, czyli budowanie, budowanie nawierzchni. Tak trudno przez Pakosław przejechać, bo nieczynna jest droga powiatowa Golejewko - Pakosław No i budowana jest kanalizacja deszczowa. I również poszerzenie jezdni na odcinku Pakosław,  skrzyżowanie z Ostrobudkami, czyli właściwie tym odcinkiem proponuję poruszać się. Dużo uciążliwości w przejeździe, ale najłatwiej właśnie do Pakosławia dojechać, dojechać przez Ostrobudki. No i chcę poinformować, że Miejska Górka będzie gościć i to będzie gościć Marszałka, czyli Głównego Marszałka Marka Woźniaka 10 stycznia, o czym już mówił Burmistrz. Dzisiaj miałem telefon z gabinetu Marszałka. To spotkanie będzie 10 stycznia o godzinie 11.00 również przy udziale gminy Pakosław. Podczas tego spotkania nastąpi podpisanie umowy na termomodernizację obiektów publicznych, tak jak w gminie Miejska Górka, i w gminie Pakosław. Natomiast zadałem pytanie, co z gminą Rawicz?  Gmina Rawicz zabiega o odrębne spotkanie z Marszałkiem  w ramach konferencji  promocji Gminy Rawicz. Ważne, że Marszałkowie odwiedzają Rawickie, bo podczas takich spotkań zawsze można jeszcze krótkim słowem ugrać, ugrać wiele, wiele pomocy finansowej, jak i również dowiedzieć się o różnych wsparciach. Ja deklaruję, że po uchwaleniu budżetu będę też informował, co jest zapisane w budżecie, bo po raz pierwszy poznam budżet  województwa wielkopolskiego. Nie miałem okazji, nie uczyłem się. Wiem, że i co mnie zaciekawiło, w budżecie województwa wielkopolskiego są fundusze antyalkoholowe,  które mogą być też kierowane, co się zorientowałem, na potrzeby gminy  Rozpoznam, bo gdyby z tych funduszy co nieco  trafiło do nas, to też  byłoby dobrze. Dziękuję bardzo za zapraszanie na sesję, no i życzę realizacji ambitnych zadań, które dzisiaj podczas obrad zostały przez Radę Miejską w Miejskiej Górce przyjęte”.

 

Głos zabrał Przewodniczący Rady, Zdzisław Goliński: „Wszystkiego dobrego. Dziękujemy Panu Radnemu za reprezentowanie interesów naszego rejonu. Życzymy zdrowia i dalszego zaangażowania na rzecz naszych gmin. Proszę bardzo, czy ktoś z Państwa jeszcze przed zakończeniem? Pani Jola Hryniowska, proszę bardzo”.

 

Głos zabrała Dyrektor Zespołu Szkół w Miejskiej Górce, Jolanta Hryniowska: „Witam Państwa bardzo serdecznie. Chciałam Państwa na koniec sesji zaprosić do mojej szkoły. Do szkoły, w której  od niedawna funkcjonuje nowa pracownia, Pracownia Lego Edukacja. Zanim o tej pracowni Państwu powiem dwa zdania więcej,  powiem krótką historię. Jak doszło do tego, że tę pracownię w naszej szkole mamy. W sierpniu Pan Burmistrz zadzwonił do mnie i zapytał się, czy mogłabym przyjść na spotkanie. Oczywiście na spotkanie poszłam, kiedy weszłam na salę konferencyjną, był Pan Burmistrz i dwoje Państwa z firmy Lego Edukacja. Dostałam taką małą torebkę,  w której jest 5 klocków lego. Usiadłam i miałam coś z tego zbudować. Pomyślałam sobie, że z 5 klocków z czego 3 większe, 2 mniejsze chyba się nie da nic zbudować. Okazuje się, Proszę Państwa, że można zbudować i to naprawdę bardzo dużo. Pracownia Lega Edukacja to innowacyjne rozwiązanie, jeśli chodzi o nauczanie. To edukacja, która łączy w sobie metodę STEAM, czyli wykorzystuje zasoby matematyki, informatyki, inżynierii, nauki, a szczególnie nauk matematyczno-informatycznych i przyrodniczych. To jest metoda, która wymaga od ucznia kreatywności, pomysłowości, podejmowania ryzykownych, ale odpowiedzialnych decyzji, która wymaga od ucznia umiejętności współpracy w grupie, bo ta metoda uczy nie tylko kreatywności, ale również programowania i robotyki, czyli uczeń zdobywa w czasie nauki te umiejętności, które są poszukiwane u pracownika na współczesnym rynku pracy. Kiedy Pan Burmistrz zapytał się, czy chciałabym,  aby w naszej szkole taka pracownia powstała  byłam bardzo zadowolona, ponieważ jest to dobry moment, żeby nasi uczniowie mogli zacząć pracować innymi metodami  i podejmować inne wyzwania. Ta Pracownia Lego tak naprawdę jest dla wszystkich I to bez względu na to, czy pójdzie tam polonista, czy pójdzie informatyk, czy pójdzie wychowawca ze swoją klasą na godzinę z wychowawcą. Tam uczniowie rzeczywiście przychodzą z pasją. Jeżeli Państwo zechcecie, do czego Państwa gorąco  namawiam i zachęcam, uczniowie są przygotowani na Państwa przyjście, gotowi do udzielenia odpowiedzi, pokazania, co już zdążyli zrobić i zobaczycie Państwo, że nauka naprawdę może być pasją. To jest niesamowite, jak ci uczniowie czekają pod drzwiami sali 35, której  opiekunem i liderem projektu jest Pan Krzysiu Zelek, kiedy Pan przyjdzie i nie daj Boże,  Jak się okaże, że mama któregokolwiek ucznia zaplanuje wizytę u lekarza w tym dniu, kiedy są zajęcia. To jest niesamowite Proszę Państwa, że uczniowie chcą na te zajęcia chodzić. Zapraszam serdecznie i co jest warte podkreślenia, ten projekt został zrealizowany
w większości ze środków budżetowych, za co chciałam  w tym momencie podziękować szczególnie Panu Burmistrzowi,  ale również znajdują się tam elementy wyposażenia, które zdobyliśmy jako szkoła w ramach programu "Aktywna tablica"  i "Laboratoria przyszłości", także zapraszam Państwa bardzo serdecznie. Dziękuję bardzo”.

 

Głos zabrał Przewodniczący Rady, Zdzisław Goliński: „Dziękuję bardzo. Z całą pewnością
z ciekawością skorzystamy z zaproszenia, obejrzymy tą klasę, tą pracownię. Czyli cóż, potem Państwa zaproszę po tej wizycie w szkole krótkiej na przerwę kawową”.

 

Ad. 10 Zakończenie.

W związku z wyczerpaniem porządku XLIX Sesji Rady Miejskiej w Miejskiej Górce, Przewodniczący Rady, Zdzisław Goliński, dziękując wszystkim za przybycie, zamknął obrady o godz. 13.29.

                                              

                                               Przewodniczący Rady Miejskiej

Zdzisław Goliński                                             

 

Protokołowała:

  Podinspektor

Karina Zawidzka

 

Załączniki:

  1. Lista obecności Radnych.
  2. Lista obecności Sołtysów.
  3. Lista obecności zaproszonych gości.
  4. Wniosek Burmistrza Miejskiej Górki o zmianę porządku obrad.
  5. Informacja o złożonych oświadczeniach majątkowych Radnych Rady Miejskiej
    w Miejskiej Górce.
  6. Informacja Burmistrza o złożonych oświadczeniach majątkowych.
  7. Zapytanie Radnego Gerarda Wawrzynka.
  8. Uchwała Nr XLIX/273/22.
  9. Uchwała Nr XLIX/274/22.
  10. Uchwała Nr XLIX/275/22.
  11. Uchwała Nr XLIX/276/22.  
  12. Uchwała Nr XLIX/277/22.
  13. Uchwała Nr XLIX/278/22.
  14. Uchwała Nr XLIX/279/22.
  15. Uchwała Nr XLIX/280/22.
  16. Imienny wykaz głosowania Radnych.

 

Pliki do pobrania

Załącznik Nr 8 - Uchwała Nr XLIX/273/22. 1946.55 KB