Przejdź do stopki

Protokoły z Sesji 2022 r.

Treść

PROTOKÓŁ XLIII/22

z Sesji Rady Miejskiej w Miejskiej Górce

odbytej w dniu 29 czerwca 2022 roku

o godz. 12.00 w Sali Ośrodka Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Miejskiej Górce

 

W sesji uczestniczyli:

  • Karol Skrzypczak – Burmistrz
  • Joanna Pląskowska – Sekretarz Gminy
  • Dorota Lamperska – Skarbnik
  • Kazimierz Chudy – Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego
  • Radni Rady Miejskiej w Miejskiej Górce
  • Sołtysi Gminy Miejska Górka
  • Kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy
  • Zaproszeni goście

 

Ad. 1 Otwarcie Sesji oraz stwierdzenie prawomocności obrad

Otwarcia XLIII sesji dokonał Przewodniczący Rady Miejskiej w Miejskiej Górce Zdzisław Goliński. Powitał wszystkich zgromadzonych. Stwierdził, iż na ustawowy 15 – osobowy skład Rady w sesji uczestniczy 14 Radnych (nieobecny Radny Mirosław Śmierzchała) - tj. 93,33 %  ustawowego składu Rady, co stanowi quorum, więc jest ona władna obradować i podejmować prawomocne uchwały.

Lista obecności stanowi załącznik nr 1, 2 i 3 do protokołu.

Następnie Przewodniczący Rady, Zdzisław Goliński, odczytał obowiązujący porządek obrad, który przedstawiał się następująco:

  1. Otwarcie Sesji oraz stwierdzenie prawomocności obrad.
  2. Przyjęcie protokołu poprzedniej Sesji.
  3.  Informacja Burmistrza o działalności w okresie międzysesyjnym.
  4. Wnioski i interpelacje Radnych.
  5. Podjęcie uchwał w sprawie:
  1. zmiany uchwały budżetowej na rok 2022,
  2. uchwalenia  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie wsi Dąbrowa,
  3. uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie wsi Gostkowo,
  4. uchwalenia  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie Konary,
  5. uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie wsi Sobiałkowo,
  6. uchwalenia  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie wsi Niemarzyn,
  7. uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie wsi Kołaczkowice,
  8. uchwalenia  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie wsi Zakrzewo,
  9. uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie  Miejskiej Górki,
  10. uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Kobylińskiej, obręby  Miejska Górka i Sobiałkowo,
  11. określenia średniej ceny jednostki paliwa w Gminie Miejska Górka na rok szkolny 2022/2023,
  12. zwolnienia dyrektora szkoły z obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami.

6. Odpowiedzi na wnioski i interpelacje Radnych.

7. Wolne głosy i wnioski.

8. Zakończenie.

 

Ad. 2 Przyjęcie protokołu poprzedniej Sesji

W związku z tym, iż do protokołu z Sesji, która odbyła się w dniu 15 czerwca 2022 roku nie wpłynęły uwagi pisemne i ustne, Przewodniczący zawnioskował o przyjęcie niniejszego protokołu bez odczytywania.

Za propozycją Przewodniczącego Rady głosowali wszyscy obecni na Sesji Radni –  14 „za” (Radny Mirosław Śmierzchała nie uczestniczył w posiedzeniu Sesji).

W związku z powyższym protokół nr XLII/22 z Sesji, która odbyła się w dniu 15 czerwca 2022 roku przyjęto bez odczytywania.

 

Ad. 3 Informacja o działalności w okresie międzysesyjnym

Głos zabrał Burmistrz Miejskiej Górki, Karol Skrzypczak: „ Panie Przewodniczący, Państwo Radni, Szanowni Państwo, okres międzysesyjny był bardzo krótki, natomiast przygotowany na dzisiaj pakiet uchwał jest dość obszerny i pozwolę sobie najpierw na wstępie kilka zdań uzasadnienia do przedłożonych Państwu całego pakietu uchwał.

I tak, jeżeli chodzi o pierwszą, dotyczącą zmian w budżecie, tutaj dokonujemy tylko zmian uchwały budżetowej, natomiast nie dokonujemy zmiany wieloletniej prognozy finansowej. I tutaj pragnąłbym już Państwu zasygnalizować, że na pewno w lipcu, oczywiście ktoś, jeżeli ma plany urlopowe, proszę z nich korzystać, tutaj raczej będziemy jakby, no dążyli do tego, żeby osiągnąć chociażby tą minimalną frekwencję na, na sesji, natomiast dziś trudno jeszcze powiedzieć w jakim terminie ona była, będzie konieczna, musimy być tutaj jakby elastyczni i być, wiele się rzeczy dzieje, i być przygotowanym. Także takowa sesja by była i na pewno również byłyby dokonywane zmiany w budżecie i zmiany wieloletniej prognozy finansowej.

Natomiast ze zmian budżetowych, taką najistotniejszą jest po stronie dochodów już ostateczne rozliczenie kwoty dotacji nam przekazanej przez Urząd Marszałkowski, dotyczący kanalizacji sanitarnej  w Sobiałkowie, to jest kwota około 250 000 złotych.

Mamy przekazaną kwotę ponad 400 000 złotych wzrostu subwencji oświatowej na wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli. Na pewno to będzie kwota niewystarczająca, aby pokryć w 100% skutki wzrostu wynagrodzeń i tutaj będzie trzeba się liczyć z tym, że jakąś dodatkowo kwotę trzeba będzie dołożyć z budżetu gminy.

Również do budżetu wprowadzamy środki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego na inwestycję budowy dróg, tych śródpolnych, finansowanych z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. To jest kwota 137 000 złotych, z tym, że ta kwota będzie zwiększona. O jaką kwotę, jeszcze nie wiadomo, natomiast taki wniosek żeśmy już złożyli i jest tutaj zapewnienie Urzędu Marszałkowskiego, że, że na pewno ta kwota będzie wyższa. Również, żeśmy otrzymali tutaj już takie skromniejsze już środki na wydatki związane z uchodźcami z Ukrainy.

Natomiast, jeżeli chodzi o stronę wydatkową, to tutaj mamy taką pozycję inwestycyjną dotyczącą sfinansowania kosztów związanych z projektem kanalizacji sanitarnej Zakrzewo-Roszkowo. Również mamy taką pozycję zrost wydatków związanych z przydomowymi oczyszczalniami ścieków, wykupu gruntów oraz dróg śród, śródpolnych. Czyli tutaj, też jesteśmy, tutaj Państwa poinformuję, że po przetargu, ten przetarg nie został jeszcze rozstrzygnięty, muszą być oferty rozpatrzone, jeżeli chodzi o te 3 drogi śródpolne, które, o które żeśmy wnioskowali do Urzędu Marszałkowskiego. To jest dokończenie drogi, czyli kontynuacja drogi Piaski - Dłoń, fragment drogi Rzyczkowo, Rzyczkowo-Niepart, i taka ostatnia dróżka w Oczkowicach, tutaj to Rzyczkowo i Oczkowice z nawierzchni z płyt, tych betonowych płyt drogowych. Te, te inwestycje, które jakby realizujemy, natomiast Piaski i Dłoń nawierzchnia szutrowa.

Natomiast, jeżeli chodzi o uchwały dotyczące, może najpierw jeszcze pakiet uchwał oświatowych, to tutaj mamy jedną drobną uchwałę to Państwo takie uchwały podejmowaliście i w tym roku, o ile dobrze pamiętam, również była korekta dotycząca wysokości, jakby ceny paliwa. Mamy przypadki, gdzie rodzic sam osobiście dowozi dziecko do szkoły specjalnej i wówczas na gminie ciąży obowiązek zwrotu kosztów tego przejazdu, czyli zwrotu kosztów paliwa. Jest to uzależnione od właśnie, od marki pojazdu, od rodzaju silnika, natomiast Rada Gminy określa wysokość, jakby ceny paliwa, tą uśrednioną, funkcjonującą na, na, na rynku. Czyli, czyli wówczas według tej stawki, którą Państwo uchwałą podejmiecie, dokonujemy zwrotu kosztów związanych z dowozem dziecka do szkoły specjalnej. To jest taka drobna uchwała.

I druga to jest też, jakby ponowienie wcześniejszej uchwały, dotyczącej zwolnienia, czyli ustalenia pensum czasu pracy dyrektora. Dotyczy to Dyrektora tutaj Zespołu Szkół w Miejskiej Górce. Swego czasu wprowadziliśmy całkowite zwolnienie. Dyrektorzy szkół mają, w zależności od ilości oddziałów, mają określoną ilość godzin, którą powinni realizować. Natomiast jest również taka możliwość, że Rada Gminy może całkowicie zwolnić dyrektora szkoły z obowiązku realizacji zajęć dydaktycznych. I tutaj w przypadku Zespołu Szkół w Miejskiej Górce, a to jest, można powiedzieć, no ogromna szkoła z ogromnym zróżnicowaniem, mamy tam i trzyletnie dzieci przedszkolne, mamy dzieci  szkoły podstawowej, mamy szkołę zawodową, mamy liceum, mamy liceum dla pracujących, także tutaj tej, tej, tej tematyki jest bardzo dużo zróżnicowanej, i tutaj jakby naszą intencją jest, aby Pani Dyrektor skupiła się głównie na na zarządzaniu, kierowaniu placówką oświatową.

Tutaj przy okazji też dodam, że jesteśmy już po 2 konkursach  rozstrzygniętych. Właśnie Pani Dyrektor Zespołu Szkół w Miejskiej Górce miała konkurs, Pani Jola Hryniowska była jedynym kandydatem i to postępowanie konkursowe przeszła z wynikiem pozytywnym. I w przypadku Zespołu Szkół w Dłoni, dlatego, że tam jest szkoła podstawowa i przedszkole, również Pani pełniąca obowiązki do tej pory przez 10 miesięcy, Pani Anna Możejko, również przeszła postępowanie konkursowe z wynikiem pozytywnym i na pięcioletnią kadencję będą miały powierzone funkcję dyrektora szkoły. To tyle, jeżeli chodzi o sprawy oświatowe i teraz bym kilka zdań wspomniał o całym pakiecie dotyczącym uchwał  planowania przestrzennego.

Tutaj należy się cofnąć prawie o 6 lat do tyłu, kiedy nastąpiła, kiedy została uchwalona przez Sejm ustawa tak zwana odległościowa, która wprowadziła dość rygorystyczne ograniczenia, jeżeli chodzi o lokowanie siłowni wiatrowych od najbliższej zabudowy, a to w naszym przypadku, kiedy mieliśmy uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego dotyczący siłowni wiatrowych skutkowało w drugą stronę, że nie mogliśmy wydawać, jakby decyzji o warunkach zabudowy, czy potencjalny właściciel, czy, czy chcący budować budynek mieszkalny, nie mógł uzyskać pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego w odległości mniejszej niż dziesięciokrotność wysokości siłowni wiatrowych. I tutaj, jeżeli chodzi o siłownię wiatrowe, bo ktoś może powiedzieć, no przecież u nas nie ma, ale są w planie zagospodarowania przestrzennego, one były procedowane i 56 turbin uzyskało pozwolenie na budowę, i w tej chwili też bardzo mocno zaawansowane są sprawy formalne związane z rozpoczęciem budowy tychże  turbin. I jeżeli nie końcówka tego roku, to najprawdopodobniej początek przyszłego roku rozpocznie się ta fizyczna już budowa tychże turbin wiatrowych, ale te ograniczenia budowlane, że tak powiem ciągle funkcjonują. Był określony termin, on został, był przedłużany, ale teraz za kilkanaście dni dosłownie, jeżeli nie nastąpi zmiana tejże ustawy, a ona też jest oczekiwana, też jest, była procedowana, przygotowywana, są różne grupy nacisku, które na parlamentarzystów wywierają wpływ, aby dokonać zmiany tej ustawy dotyczącej siłowni wiatrowych, a to, no wiadomo, że, że przy tego typu inwestycjach są i zwolennicy, i przeciwnicy. Nie każdemu to, wiatrak się się podoba, także jest to niezmiernie trudno. W tej chwili ta, projekt zmian tej ustawy jest w Sejmie i nawet niedawno czytałem wypowiedź Pana Premiera, sam nie jest pewien w jakiej formie on, ta, ta ustawa wyjdzie z Sejmu. Rząd jakby przedstawił projekt zmian, natomiast Pan Premier nie, sam nie, nie jest pewien jak ona będzie ostatecznie wyglądała, biorąc pod uwagę te różne grupy nacisku, które jedne są za, drugie są, są przeciw siłowniom wiatrowym. Czyli my uchwalając te 9 planów zagospodarowania przestrzennego w znacznym stopniu odblokowujemy możliwość budowy budynków mieszkalnych na obszarze mniejszym niż dziesięciokrotność wysokości siłowni wiatrowych. Też w momencie, kiedy żeśmy podejmowali te uchwały o przystąpieniu do planów, wahaliśmy się, że może być taka sytuacja, że one będą zbędne, że w przypadku zmiany ustawy to one będą bezprzedmiotowe, ale jakby z projektu, który wpłynął do Sejmu, wynika, że i tak nawet, jeżeli nastąpi zmiana tej ustawy, to i tak chcąc się budować bliżej siłowni wiatrowych, musi być uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego. Czyli one i tak czy siak byłyby konieczne, jedynie może byłaby, nie byłoby tego ciśnienia czasowego. Czyli, jeżeli, bo takie są zapewnienia, nawet to stowarzyszenie, którego jesteśmy członkami, Stowarzyszenie Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej, też tutaj ogromny nacisk wywierało na parlamentarzystów. Mamy jakby deklarację, że najprawdopodobniej do końca lipca, czyli jeszcze przed wakacjami parlamentarnymi, ta ustawa będzie zmieniona. Natomiast gwarancji nie ma i tutaj tymi uchwałami dzisiejszymi jakby się asekurujemy. Aczkolwiek, jeżeli nastąpi ta zmiana, to i tak te uchwały byłyby potrzebne. Tutaj od razu sygnalizuję, że nie w każdym przypadku, gdzie głównie te uchwały skupiają się na obszarze, gdzie w ostatnich latach mieliśmy jakby wnioski, czy zainteresowanie budową domów jednorodzinnych, aczkolwiek od razu uprzedzam, że nie rozwiązują te uchwały każdego problemu, ponieważ plany zagospodarowania przestrzennego muszą być zgodne ze studium i mamy, o ile dobrze pamiętam, co najmniej 2 przypadki kolizji, że plan nie mógł uwzględniać chęci budowy domu mieszkalnego na określonym obszarze, ponieważ wykluczał to, wykluczało to studium zagospodarowania. I jeżeli nastąpi zmiana tejże ustawy, noto kolejnym krokiem na pewno będzie z naszej strony również przystąpienie do, takie punktowe, do zmiany studium, aby te, te problemy rozwiązać. I tutaj, nie chciałbym już w szczegółach omawiać każdej uchwały, bo one są do siebie podobne, one przeszły całą procedurę, były wyłożone, były konsultowane, zainteresowanie było różne, ale jakby w ten sposób w dużej mierze rozwiązujemy tenże problem natury formalnej, który byłby, jeżeli byśmy tej, tych uchwał nie podjęli i nie nastąpiłaby zmiana ustawy odległościowej, to wtedy byłby bardzo poważny problem dotyczący jakby rozwoju budownictwa mieszkaniowego na terenie naszej, naszej gminy. Tu miejmy nadzieję, że, że będziemy już na właściwym kierunku, aczkolwiek też niedawno czytałem artykuł Rzeczpospolitej, że od, najprawdopodobniej od pierwszego stycznia 23 roku będzie można budować bez pozwolenia na budowę domy do 70 metrów kwadratowych, a rok później bez ograniczeń. Tylko jak to będzie w praktyce wyglądało, no trudno dziś wyrokować. Może to być korzystne rozwiązanie, ale równie dobrze może być to niekorzystne, ponieważ no może spowodować pewien chaos w zabudowie, że ludzie zaczną się budować, no gdziekolwiek, nawet na terenach nieuzbrojonych, później mając roszczenie do gminy o drogę, o wodociąg, czy kanalizację sanitarną To tyle, jeżeli chodzi o, o przygotowany Państwu pakiet uchwał. Jest ich bardzo dużo, także dzisiaj Państwo mają sporo do pracy.

Natomiast ze spraw bieżących, to przedstawię tutaj Państwu informacje z realizowanych inwestycji. Jesteśmy w toku już ostatecznego rozliczenia i odbioru inwestycji realizowanych. Tutaj mam na uwadze ulicę Podgórną w Miejskiej Górce, drogę Konary-Ostrobudki i 5 przejść dla pieszych, bezpiecznych. No tutaj muszę też powiedzieć, że w wielu przypadkach mamy uwagi, że te drogi są zrobione za dobrze, za ładnie, za szerokie, że istnieje zagrożenie, że będą kierowcy rozwijać nadmierną prędkość, że będzie, że wzrośnie zagrożenie tutaj bezpieczeństwa. Już mamy pierwszy wniosek o progi zwalniające, o ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na, na godzinę. No, no tego typu sytuacje będą miały niestety miejsce, aczkolwiek no zostały one wykonane dość dobrze. Myślę i, no trudno, trudno tutaj polemizować.

 Też jesteśmy w toku realizacji kolejnych tutaj, takich dużych inwestycji, czyli realizujemy ten pakiet 14 w ramach Polskiego Ładu. Państwo żeście zwiększali budżet, przypomnę, na jednej z ostatnich sesji. Tutaj już w wielu przypadkach ten, ten proces inwestycyjny się rozpoczął, jest realizowany i tak jak, zgodnie z umową, do listopada powinien on ulec zakończeniu.

Również jest realizowana tutaj inwestycja dotycząca przebudowy drogi w Niemarzynie,  którą współrealizujemy z powiatem. Powiat otrzymał również kolejne wsparcie na remonty dróg  i wystąpił do nas z prośbą o dofinansowanie w wysokości  2,5 procent dotyczący drogi Żołędnica-Zakrzewo. I tutaj jest to kwota niewielka, bo około 40 000 złotych, ale te przypomnę, że no taką deklarację, żeśmy składali, że, że będziemy, że chętnie będziemy partycypowali w zadaniach, tych drogowych zadaniach inwestycyjnych, realizowanych przez powiat, a szczególnie przy tak dużej dotacji. Jeżeli dotacja jest na poziomie 95 procent i podzielenie się tymi 5 procentami to jest niewielki udział i tutaj nie zakładam jakby z Państwa strony sprzeciwu, stosowna uchwała zostanie przygotowana w stosownym czasie. Ale też tutaj w rozmowach z Panem Starostą też go namawiam, żeby tego typu wniosków inwestycyjnych z terenu naszej gminy było jak najwięcej. Czyli bardzo chętnie się dołożymy do kolejnych inwestycji drogowych na drogach powiatowych, jeżeli takowe będą realizowane, czy na przykład programu Bezpiecznych przejść dla pieszych. Tutaj też to zostaje u nas, to, to służy naszym mieszkańcom i tutaj, no byłoby trudno wytłumaczyć naszym mieszkańcom, że nie chcieliśmy, nie wiem, 2,5, czy, czy 5, czy 10 procent, jakby dołożyć brakującej kwoty do realizowanej inwestycji. Także tutaj namawiam Pana Starostę, żeby, żeby jak najwięcej tych wniosków inwestycyjnych dotyczących naszych dróg powiatowych było, było składanych.

Z innych wydarzeń jeszcze, tutaj mogę poinformować, że został uruchomiony już w sensie formalnym Posterunek Policji w Miejskiej Górce. Posterunek, no myśmy zawsze go nazywali posterunkiem, aczkolwiek on w sensie formalnym, w tych strukturach policyjnych był rewirem dzielnicowym, natomiast w tej chwili już jest  o stopień wyżej, jest szef posterunku, kadra będzie większa, będzie aż 8 policjantów tutaj pracowało w Miejskiej Górce, warunki mają już wewnątrz  bardzo dobre, komfortowe, jest budynek po remoncie, wygląda bardzo ładnie. Jedynie jeszcze, no tutaj będziemy musieli może wspólnie popracować nad otoczeniem, żeby to w miarę przyzwoicie wyglądało.

 Również tutaj Państwu na ostatniej komisji przedstawiałem, może nie tyle rozstrzygnięcia, ile propozycję, czy  jakby formę rozstrzygnięcia dotyczącego kwoty, którą Państwo w uchwale żeście zarezerwowali, kwoty pochodzącej  z nagrody, którą żeśmy otrzymali w wysokości 1 000 000 złotych, rosnącej odporności, taką nagrodę otrzymaliśmy już w listopadzie ubiegłego roku. No, to były, można powiedzieć pieniądze, takie dodatkowe, ekstra, ale też pieniądze i łatwe, i trudne, ponieważ Wojewoda, który nam przekazał to, no, no powiedział, że możemy wydawać na co chcemy, byle to miało związek gdzieś tam z zapobieganiem, czy zwalczaniem skutku Covid-u. I Państwo żeście na jednej z uchwał, w jednej z uchwał kwotę 400 000 zarezerwowali na wsparcie funkcjonujących u nas przychodni zdrowia. Wcześniej nam się wydawało, że to możemy jakby sobie dowolnie to, ale jak to się mówi, że im więcej, im dalej w las tym więcej drzew i kiedy żeśmy w sensie formalnym zaczęli analizować w jaki sposób można wesprzeć prywatne podmioty służby zdrowia, no to już tych formalności było coraz więcej i tutaj bazą jest ustawa o finansach publicznych i ustawa o świadczeniu usług medycznych. Na podstawie tychże 2 ustaw wystąpiliśmy do przychodni z informacją, że Rada Gminy zarezerwowała taką kwotę i mogą składać wnioski o dotacje. Wpłynęły 2 wnioski, jest specjalny wzór wyliczeń, wysokości kwoty, którą może, może dana przychodnia uzyskać i tutaj przychodnia Pani Doktor Gancarczyk złożyła wniosek na 200 000. Można, maksymalnie może według tych wyliczeń, przedstawionych dokumentów i tak dalej, otrzymać kwotę 180 000. Przychodnia Salus złożyła wniosek na kwotę 400 000. Maksymalnie może otrzymać 380 000, a że mamy 400, no trzeba było dokonać pewnych redukcji. Tutaj umowa nie jest jeszcze sporządzona, jest w tej chwili przygotowywana, ale ja w umowie zaproponuję kwotę 180 dla przychodni Pani Doktor Gancarczyk i kwotę 220 dla przychodni Salus. I tutaj przy okazji dziękuję jednej i drugiej, a szczególnie tutaj przychodni Pana Doktora Golińskiego Salus, za, za opiekę nad nami w czasie, w czasie pandemii, i nie tylko, i obecną, i zrozumienie dla takiej decyzji z mej strony podziału środków, bo tutaj też trzeba podkreślić, jeżeli chodzi o liczbę mieszkańców naszej gminy przynależnych do poszczególnych przychodni, to różnica jest dość znaczna na korzyść przychodni Salus. Także tutaj serdeczne podziękowania za, za opiekę i prośba o dalszą opiekę nad nami i w tych normalnych czasach, i w tych trudnych czasach, a tutaj, no zdaniem  nie tylko mieszkańców naszej gminy, ale mieszkańców naszego powiatu, jeżeli chodzi o opiekę medyczną w naszej gminie, jest ona na najwyższym, najlepszym poziomie i oby tak było dalej. Tego życzę i właścicielom przychodni i głównie nam pacjentom, mieszkańcom naszej gminy.

Z innych informacji, to tutaj pragnę przekazać, że czekamy na rozstrzygnięcie jeszcze dwóch. Do końca miesiąca ma się rozstrzygnąć. Z informacji, które posiadamy najprawdopodobniej w poniedziałek będzie komunikat dotyczący podziału środków funduszu PGR-owskiego. I tutaj czekamy na rozstrzygnięcie 2 wniosków, na budowę kanalizacji sanitarnej w Zakrzewie i które rurociąg przetnie Roszkowo. Tutaj spodziewamy się kwoty niecałych 3 000 000 złotych. Trudno powiedzieć, na ile ta kwota nam wystarczy, no ale będziemy musieli to jakby zrealizować. I na budowę sali takiej tunelowej, sportowej, czyli można powiedzieć łukowej w Gostkowie. Tutaj wniosek był składany przez, przez Międzygminny Związek. Też niedawno czytałem komunikat Pana Premiera, że jest zapowiedź budowy w Polsce tysiąca tego typu sal sportowych. Adresowane było by to do  gmin wiejskich, czy miejsko-wiejskich, głównie do szkół wiejskich. Tutaj jakby idealnie w naszym przypadku tutaj by pasowało, abyśmy się przemierzyli do budowy takiej sali przy Szkole Podstawowej w Konarach. Czyli, czyli, jeżeli takowy program się pojawi, to na pewno będziemy o niego się ubiegali.

Z zadań jakby inwestycyjnych, które są realizowane, to tutaj należy też jeszcze uzupełnić, jesteśmy w toku budowy kanalizacji sanitarnej w Roszkówku  i jakby w toku rozliczenia budowy kanalizacji sanitarnej  sieci wodociągowej na ulicy Stawowej.

I tutaj na sam deser zostawiłem sobie 1 taką, może nie tyle informację, ile, ile może też nawet nie prośbę, bo tutaj wiem, że znając Państwa już tyle lat, wiem, że będzie pełna akceptacja i zgoda, aby w tym kierunku iść, pójść. Od wielu lat zabiegamy o budowę obwodnicy w Miejskiej Górce. Szukamy różnych rozwiązań, pukamy do różnych drzwi. Kilka miesięcy temu nawet byliśmy u Pana Wiceministra Infrastruktury. W sumie spotkałem się i z Ministrem Infrastruktury i z dwoma Wiceministrami, ale taka jakby ciekawostka, niedawno został ogłoszony w ramach Polskiego Ładu nabór wniosków na  budowę dróg dojazdowych, uzbrojenie terenów pod działalność przemysłową. I tutaj główny, główna przyczyna była, była taka, jest taka, że wiele dużych inwestycji ucieka jakby  z Polski do innych krajów, a to dlatego, że nie jest przygotowana infrastruktura. I tutaj przypomnę, bo mówimy o planach zagospodarowania przestrzennego, też, no sporo czasu temu w studium zarezerwowaliśmy taką, taki dość duży obszar, około 130 hektarów przy drodze powiatowej do Zakrzewa, to jest teren przyległy do Roszkówka i tutaj w 100 procentach właścicielem tych gruntów jest Skarb Państwa, i tam jest właśnie warunek, aby dominowały co najmniej 50 procent gruntu, własności gruntu było Skarbu Państwa, i żeby to było minimum 60 hektarów. I tutaj gminy mogą złożyć 2 wnioski, jeden na kwotę do 100 000 0000 i drugi do, na kwotę do 250 milionów złotych, właśnie na budowę, czy na uzbrojenie terenów pod tak dużą działalność przemysłową i termin jest do 12 lipca. Poziom dofinansowania jest tak jak w tych funduszach popegeerowskich, 98 procent i mamy zamiar złożyć tutaj wniosek na kwotę około 100 000 000 złotych, czyli z dwuprocentowym, czyli około 2 000 000 wkładem własnym, na budowę drogi łączącej drogę krajową z drogą  wojewódzką, czyli taką można powiedzieć, przebieg naszej obwodnicy. Czyli droga zaczynałaby się w okolicach działek w Sobiałkowie i kończyła na skrzyżowaniu w Annopolu. Teren jest dość atrakcyjny, bo przez teren przebiega linia wysokiego ciśnienia gazu. Blisko jest bocznica kolejowa przecież, przy cukrowni. Będzie blisko budowanego kabla energetycznego z GPZ-u z Rozstępniewa do Leszna, on jest jakby  w toku. I być może tylko, nie wiem, rozbudowa stacji wodociągowej jeszcze w Miejskiej Górce. Także to jest jakaś szansa, jakiś cień szansy. To nie ma, nie ma tutaj żadnej gwarancji, na pewno trzeba będzie mocno o to zabiegać, ale atutem jest jakby obszar, czyli to jest 130 hektarów i 1 właściciel, czyli Skarb Państwa, który, który może tym gruntem zadysponować na lokowanie jakiegoś dużego przedsięwzięcia dużej firmy o skali już międzynarodowej, a my przy okazji mielibyśmy drogę, czyli obwodnicę Miejskiej Górki. Takie działanie, taką próbę podejmiemy i będziemy czynili wszystkie starania, aby tutaj to osiągnąć, natomiast gwarancji nie mamy. Gwarancję mielibyśmy jedynie taką, że nie otrzymamy pieniędzy, jeżeli nie, nie złożymy wniosku. Natomiast taki wniosek będziemy przygotowywali, stąd Państwa informuję, ponieważ, no mogą Państwo czasami z mediów się, termin 12 lipca jest niedługo i taki wniosek złożymy”.

Głos zabrał Przewodniczący Rady Zdzisław Goliński: „Dziękujemy. Państwo Radni, jakieś uwagi do Pana Burmistrza, jakieś pytania? Nie widzę”.

 

Ad. 4 Wnioski i interpelacje Radnych

Nie zgłoszono żadnych wniosków i interpelacji Radnych.

 

Ad. 5 Podjęcie uchwał w sprawie:

a. zmiany uchwały budżetowej na rok 2022,

Projekt Uchwały Nr XLIII/242/22 dotyczący zmiany uchwały budżetowej na rok 2022 odczytał Przewodniczący Rady, Zdzisław Goliński. Głosowali wszyscy obecni na sesji Radni Za podjęciem powyższej uchwały – 13 „za” i 1 „przeciw” (Radna Maria Janiak).

Uchwała Nr XLIII/242/22 Rady Miejskiej w Miejskiej Górce z dnia 29 czerwca 2022 roku
w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi z tytułu wykonania budżetu za 2021 rok, została podjęta i stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

 

b. uchwalenia  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie wsi Dąbrowa,

Projekt Uchwały Nr XLIII/243/22 dotyczący uchwalenia  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie wsi Dąbrowa przedstawił Przewodniczący Rady, Zdzisław Goliński. Za podjęciem powyższej uchwały głosowali wszyscy obecni na sesji Radni– 14 „za”.

Uchwała Nr XLIII/243/22 Rady Miejskiej w Miejskiej Górce z dnia 29 czerwca 2022 roku
w sprawie uchwalenia  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie wsi Dąbrowa, została podjęta i stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

 

c. uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie wsi Gostkowo,

Projekt Uchwały Nr XLIII/244/22 dotyczący uchwalenia  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie wsi Gostkowo przedstawił Przewodniczący Rady, Zdzisław Goliński. Za podjęciem powyższej uchwały głosowali wszyscy obecni na sesji Radni– 14 „za”.

Uchwała Nr XLIII/244/22 Rady Miejskiej w Miejskiej Górce z dnia 29 czerwca 2022 roku
w sprawie uchwalenia  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie wsi Gostkowo, została podjęta i stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

 

d. uchwalenia  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie Konary,

Projekt Uchwały Nr XLIII/245/22 dotyczący uchwalenia  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie Konary przedstawił Przewodniczący Rady, Zdzisław Goliński. Za podjęciem powyższej uchwały głosowali wszyscy obecni na sesji Radni– 14 „za”.

Uchwała Nr XLIII/245/22 Rady Miejskiej w Miejskiej Górce z dnia 29 czerwca 2022 roku
w sprawie uchwalenia  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie Konary, została podjęta i stanowi załącznik nr 7 do protokołu.

 

e. uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie wsi Sobiałkowo,

Projekt Uchwały Nr XLIII/246/22 dotyczący uchwalenia  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie wsi Sobiałkowo przedstawił Przewodniczący Rady, Zdzisław Goliński. Za podjęciem powyższej uchwały głosowali wszyscy obecni na sesji Radni – 14 „za”.

Uchwała Nr XLIII/246/22 Rady Miejskiej w Miejskiej Górce z dnia 29 czerwca 2022 roku
w sprawie uchwalenia  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie wsi Sobiałkowo, została podjęta i stanowi załącznik nr 8 do protokołu.

 

f. uchwalenia  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie wsi Niemarzyn,

Projekt Uchwały Nr XLIII/247/22 dotyczący uchwalenia  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie wsi Niemarzyn przedstawił Przewodniczący Rady, Zdzisław Goliński. Za podjęciem powyższej uchwały głosowali wszyscy obecni na sesji Radni – 14 „za”.

Uchwała Nr XLIII/247/22 Rady Miejskiej w Miejskiej Górce z dnia 29 czerwca 2022 roku
w sprawie uchwalenia  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie wsi Niemarzyn, została podjęta i stanowi załącznik nr 9 do protokołu.

 

g. uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie wsi Kołaczkowice,

Projekt Uchwały Nr XLIII/248/22 dotyczący uchwalenia  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie wsi Kołaczkowice przedstawił Przewodniczący Rady, Zdzisław Goliński. Za podjęciem powyższej uchwały głosowali wszyscy obecni na sesji Radni – 14 „za”.

Uchwała Nr XLIII/248/22 Rady Miejskiej w Miejskiej Górce z dnia 29 czerwca 2022 roku
w sprawie uchwalenia  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie wsi Kołaczkowice, została podjęta i stanowi załącznik nr 10 do protokołu.

 

h. uchwalenia  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie wsi Zakrzewo,

Projekt Uchwały Nr XLIII/249/22 dotyczący uchwalenia  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie wsi Zakrzewo przedstawił Przewodniczący Rady, Zdzisław Goliński. Za podjęciem powyższej uchwały głosowali wszyscy obecni na sesji Radni – 14 „za”.

Uchwała Nr XLIII/249/22 Rady Miejskiej w Miejskiej Górce z dnia 29 czerwca 2022 roku
w sprawie uchwalenia  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie wsi Zakrzewo, została podjęta i stanowi załącznik nr 11 do protokołu.

 

i. uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie  Miejskiej Górki,

Projekt Uchwały Nr XLIII/250/22 dotyczący uchwalenia  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie Miejskiej Górki przedstawił Przewodniczący Rady, Zdzisław Goliński. Za podjęciem powyższej uchwały głosowali wszyscy obecni na sesji Radni – 14 „za”.

Uchwała Nr XLIII/250/22 Rady Miejskiej w Miejskiej Górce z dnia 29 czerwca 2022 roku
w sprawie uchwalenia  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie Miejskiej Górki, została podjęta i stanowi załącznik nr 12 do protokołu.

 

j. uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Kobylińskiej, obręby  Miejska Górka i Sobiałkowo,

Projekt Uchwały Nr XLIII/251/22 dotyczący uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Kobylińskiej, obręby  Miejska Górka i Sobiałkowo przedstawił Przewodniczący Rady, Zdzisław Goliński. Za podjęciem powyższej uchwały głosowali wszyscy obecni na sesji Radni – 14 „za”.

Uchwała Nr XLIII/251/22 Rady Miejskiej w Miejskiej Górce z dnia 29 czerwca 2022 roku
w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Kobylińskiej, obręby Miejska Górka i Sobiałkowo, została podjęta i stanowi załącznik nr 13 do protokołu.

 

k. określenia średniej ceny jednostki paliwa w Gminie Miejska Górka na rok szkolny 2022/2023,

Projekt Uchwały Nr XLIII/252/22 dotyczący określenia średniej ceny jednostki paliwa w Gminie Miejska Górka na rok szkolny 2022/2023 przedstawił Wiceprzewodniczący Rady, Bernard Bałuniak. Za podjęciem powyższej uchwały głosowali wszyscy obecni na sesji Radni – 14 „za”.

Uchwała Nr XLIII/252/22 Rady Miejskiej w Miejskiej Górce z dnia 29 czerwca 2022 roku
w sprawie określenia średniej ceny jednostki paliwa w Gminie Miejska Górka na rok szkolny 2022/2023, została podjęta i stanowi załącznik nr 14 do protokołu.

 

l. zwolnienia dyrektora szkoły z obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami.

Projekt Uchwały Nr XLIII/253/22 dotyczący zwolnienia dyrektora szkoły z obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami przedstawiła Wiceprzewodnicząca Rady, Barbara Szewczyk. Za podjęciem powyższej uchwały głosowali wszyscy obecni na sesji Radni – 14 „za”.

Uchwała Nr XLIII/253/22 Rady Miejskiej w Miejskiej Górce z dnia 29 czerwca 2022 roku
w sprawie zwolnienia dyrektora szkoły z obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami, została podjęta i stanowi załącznik nr 15 do protokołu.

 

Imienny wykaz głosowania Radnych na Uchwały Nr XLIII/242/22, XLIII/243/22, XLIII/244/22, XLIII/245/22, XLIII/246/22, XLIII/247/22, XLIII/248/22, XLIII/249/22, XLIII/250/22, XLIII/251/22, XLIII/252/22 i XLIII/253/22 Rady Miejskiej w Miejskiej Górce z dnia 29 czerwca 2022 roku stanowi załącznik nr 16 do protokołu.

 

Ad. 6 Odpowiedzi na wnioski i interpelacje Radnych

 

Nie udzielono odpowiedzi, ze względu na nie wniesienie wniosków i interpelacji.

 

Ad. 7 Wolne głosy i wnioski

 

Głos zabrał Przewodniczący Rady, Zdzisław Goliński: „Pozwolicie Państwo, że pozwolę sobie zabrać jako pierwszy głos w tym punkcie, pragnąc podziękować Państwu Radnym, Panu Burmistrzowi, Pani Sekretarz, za wsparcie finansowe  i przeznaczenie części środków z nagrody jaką uzyskaliśmy na szczepienia, na rozwój podmiotów medycznych naszego terenu.

Chcę Państwu powiedzieć, że z całą pewnością zostaną one przeznaczone na jeszcze lepszy dostęp Państwa do, do tychże podmiotów i jeszcze lepszą diagnostykę. Pan Burmistrz przy okazji był przez przypadek obecny przy negocjacjach z firmą przy zakupie, no już na początku roku, takiego sprzętu. Mniej więcej koszt tego sprzętu wynosił dokładnie tyle, ile dotacja Państwa, a sprzęt ten od początku stycznia uratował, zapewniam Państwu, życie kilkudziesięciu osobom z terenu naszej gminy, w tym 1 z nich siedzi tutaj i może dzięki temu sprzętowi pełnić dalej funkcję samorządową. Dziękuję Państwu jeszcze raz. Proszę bardzo. Proszę, proszę, proszę o wypowiedzi. Jeśli nie ma, wypada mi zakończyć dzisiejszą sesję”.

 

Ad. 8 Zakończenie.

W związku z wyczerpaniem porządku XLIII sesji Rady Miejskiej w Miejskiej Górce, Przewodniczący Rady, Zdzisław Goliński, dziękując wszystkim za przybycie, zamknął obrady o godz. 13.12.

  

Przewodniczący Rady Miejskiej

Zdzisław Goliński   

 

Protokołowała:

  Podinspektor

Karina Zawidzka

 

 

Załączniki:

  1. Lista obecności Radnych.
  2. Lista obecności Sołtysów.
  3. Lista obecności zaproszonych gości.
  4. Uchwała Nr XLIII/242/22,
  5. Uchwała Nr XLIII/243/22,
  6. Uchwała Nr XLIII/244/22,
  7. Uchwała Nr XLIII/245/22,
  8. Uchwała Nr XLIII/246/22,
  9. Uchwała Nr XLIII/247/22,
  10. Uchwała Nr XLIII/248/22,
  11. Uchwała Nr XLIII/249/22,
  12. Uchwała Nr XLIII/250/22
  13. Uchwała Nr XLIII/251/22,
  14. Uchwała Nr XLIII/252/22,
  15. Uchwała Nr XLIII/253/22,
  16. Imienny wykaz głosowania Radnych.

 

Pliki do pobrania

Załącznik Nr 4 - Uchwała Nr XLIII/242/22 2060.01 KB
Załącznik Nr 5 - Uchwała Nr XLIII/243/22 24282.24 KB
Załącznik Nr 6 - Uchwała Nr XLIII/244/22 23010.19 KB
Załącznik Nr 7 - Uchwała Nr XLIII/245/22 44652.24 KB
Załącznik Nr 8 - Uchwała Nr XLIII/246/22 40938.13 KB
Załącznik Nr 9 - Uchwała Nr XLIII/247/22 21292.55 KB
Załącznik Nr 10 - Uchwała Nr XLIII/248/22 16754.58 KB
Załącznik Nr 11 - Uchwała Nr XLIII/249/22 14575.19 KB
Załącznik Nr 12 - Uchwała Nr XLIII/250/22 17609.95 KB
Załącznik Nr 13 - Uchwała Nr XLIII/251/22 11005.65 KB